Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Aktuální epidemiologie psoriázy

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 21.1.2016

Aktuální epidemiologie psoriázy

Epidemiologie psoriázy je relativně dobře prozkoumána. Podle aktuálních údajů postihuje toto onemocnění na celém světě zhruba 125 milionů osob, což představuje 2,2 % celosvětové populace. Prevalence se v jednotlivých částech světa liší, přičemž vyšší výskyt je popsán v rozvinutých zemích (4,6 % populace) a stoupá rovněž se zvětšující se vzdáleností od rovníku. Například v USA je psoriáza nejčastějším autoimunitním onemocněním.

Výskyt psoriázy ovlivňuje dědičnost – každý třetí pacient má příbuzného, jenž také trpí psoriázou. Nejvyšší incidence je ve věku 12–25 let, ale nemoc se může objevit v jakémkoli věku. Psoriatická artritida je stav navazující na ložiskovou psoriázu, postihuje zhruba 10–30 % pacientů a rozvíjí se obvykle za 10 či více let po diagnóze ložiskové psoriázy.

Závažnost postižení se výrazně liší, nicméně pro většinu pacientů psoriáza představuje významný problém ovlivňující jejich každodenní život. Závažnými příznaky trpí téměř každý čtvrtý pacient a s jejich zvyšující se tíží také roste dopad na kvalitu života.

Psoriáza je spojena s vyšším výskytem obezity, nadměrné konzumace alkoholu a kouřením po stanovení diagnózy. Je také provázena dalšími chorobami, jako jsou kardiovaskulární nemoci nebo diabetes 2. typu.

To vše dokládá, že psoriáza představuje významnou zátěž pro zdravotnictví a nese s sebou značné výdaje, které zahrnují nejen přímé náklady na léčbu, ale i nepřímé ztráty dané sníženou produktivitou práce a pracovní neschopností.

(zza)

Zdroj: Smith Y. Psoriasis epidemiology. News Medical 2015 Nov 1. Dostupné na: http://www.news-medical.net/health/Psoriasis-Epidemiology.aspx [navštíveno 12. 1. 2016].

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky