Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická léčba psoriázy: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Aby psoriáza nesvědila: kožní pěna s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu z hlediska úlevy od pruritu a poruch spánku u psoriatiků

Specializace: dermatologie dětská dermatologie
Téma: Topická léčba psoriázy

Vydáno: 6.9.2017

Aby psoriáza nesvědila: kožní pěna s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu z hlediska úlevy od pruritu a poruch spánku u psoriatiků

Psoriáza má mnoho aspektů, které zajímají nás i pacienty. Jedním z nich je pruritus, který nelze podceňovat, protože má výrazný dopad na kvalitu života pacientů.

S kvalitou života psoriatiků souvisejí nejen kožní léze, ale i pruritus a poruchy spánku

Pruritus je jedním z hlavních symptomů psoriázy. Trpí jím 65−90 % nemocných a mnozí z nich ho označují za nejobtížnější ze všech. Zhoršuje kvalitu života, a to mimo jiné kvůli narušení spánku. Právě proto je hodnocení pruritu jedním z hlavních parametrů klinických studií, které zkoumají efektivitu přípravků určených k léčbě psoriázy.

Tak tomu bylo i ve studii PSO-FAST, která porovnávala účinnost kožní pěny s obsahem betamethasonu/kalcipotriolu a samotného vehikula. To je sice standardní způsob hodnocení, ale v tomto případě je obzvlášť významný. I vehikulum samotné totiž může mít významný efekt na tlumení pruritu, zejména pokud je to chladivá kožní pěna. Kromě terapeutického účinku na objektivně hodnotitelné parametry kožních lézí tedy byly zaznamenávány také údaje o pruritu a kvalitě spánku, a to pomocí vizuální analogové škály.

Výsledná zjištění ze studie PSO-FAST

U celých 80 % účastníků studie PSO-FAST (340/426) byl před započetím studie pruritus tak silný, že interferoval se spánkem. Ve skupině, která užívala kožní pěnu s účinnou látkou, udávalo 37 % probandů významnou úlevu už ve 3. dni hodnocení. Podíl účastníků zbavených pruritu se lineárně zvyšoval až do konce studie, na konci terapie jich udávalo úlevu 84 %.

Ohledně zlepšení kvality spánku si pěna s účinnou látkou vedla obdobně úspěšně. Ve 3. dni léčby pocítilo zlepšení spánku 36 % pacientů a do konce sledování se jejich podíl zvýšil na 71 %.

Závěr

Terapeutická odpověď na kožní pěnu s fixní kombinací betamethason/kalcipotriol u psoriatiků s pruritem a s ním asociovanou poruchou spánku je tedy rychlá a významná. Pro pacienty trpící intenzivním pruritem může znamenat velký pokrok a značnou úlevu.

(pez)

Zdroj: Leonardi C., Bagel J., Yamauchi P. et al. The aerosol foam formulation of the fixed combination calcipotriene plus betamethasone dipropionate improves the health-related quality of life in patients with psoriasis vulgaris: results from the randomized PSO-FAST study. J Drugs Dermatol 2016 Aug 1; 15 (8): 981–987.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atopická dermatitida a lymfom − v inhibitorech kalcineurinu problém není

Atopická dermatitida (AD) je z hlediska možnosti vzniku lymfomu opravdu mírně riziková, ale nikoli na vrub topické aplikace takrolimu. Největším rizikem je dermatitida samotná.

Kyselina fusidová a její galenické formy v dermatologii

Dominujícími organismy vyvolávajícími infekce kůže a podkoží jsou streptokoky (zejm. Streptococcus pyogenes) a stafylokoky (zejm. Staphylococcus aureus); méně často jsou infekčními agens gramnegativní bakterie. Vedle systémově aplikovaných antibiotik (peniciliny, cefalosporiny, makrolidy aj.) je v některých případech využívána rovněž lokálně vedená antimikrobiální léčba. Své uplatnění tak zde nachází mimo jiné kyselina fusidová.

Fixní kombinace pro léčbu psoriázy neovlivňuje osu hypotalamus–hypofýza–nadledviny ani metabolismus vápníku

Bezpečnost fixní kombinace kalcipotriolu a betamethasonu v novém pěnovém vehikulu hodnotila kanadská studie. Byly sledovány možné nežádoucí účinky, které by mohly vznikat v důsledku systémové absorpce účinných látek: ovlivnění osy hypotalamus–hypofýza–nadledviny a abnormality v metabolismu vápníku.Všechny novinky