Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická antirevmatika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Využití diklofenaku ve formě gelu v terapii seboroické keratózy

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Topická antirevmatika

Vydáno: 23.5.2017

Využití diklofenaku ve formě gelu v terapii seboroické keratózy

Seboroická keratóza je řazena mezi benigní nádory epidermis. Projevuje se tvorbou vyvýšených hnědavých lézí na kůži. Léčba zahrnuje mechanické odstranění léze (například pomocí kyretáže či kryoterapie) a lokální aplikaci léčiv. Následující článek prezentuje kazuistiku pacienta, který se po odmítnutí chirurgické terapie rozhodl pro topickou léčbu diklofenakem ve formě gelu.

Seboroická keratóza

Seboroickou keratózu řadíme mezi benigní kožní nádory, které se vyskytují převážně u starších pacientů. Na povrchu kůže dochází k tvorbě na omak mastných hnědavých lézí. Na základě svého makroskopického vzhledu jsou přirovnávány ke kusu vosku, který je nalepený na kůži. Léze bývají často mnohočetné. Histologicky v preparátu nacházíme bazaloidní keratinocyty. Bývají přítomné malé cysty obsahující keratin (tzv. keratinové perly). Vzhledem ke své histologické povaze nádor neohrožuje pacienta na životě, ale kvůli pigmentaci se odstraňuje hlavně z kosmetických důvodů. 

Možnosti terapie

Nádor lze odstranit chirurgicky metodou kyretáže nebo pomocí kryoterapie, kdy se k odstranění léze použije tekutý dusík. Další terapeutickou možností je použití topických léčiv, jež se nanášejí přímo na lézi. Lze použít např. diklofenak ve formě gelu. Jedná se o nesteroidní protizánětlivý lék, jehož mechanismus účinku spočívá v inhibici cyklooxygenázy a snížení syntézy prostaglandinů. V této indikaci se užívá 2× denně po dobu 2−3 měsíců.

Kazuistika

73letý muž pozoroval 3 roky plošné léze v oblasti nosu. Léze hnědavé barvy byly ostře ohraničené od okolní zdravé kůže. Za pomoci dermatoskopu byla diagnostikována seboroická keratóza. Pacient odmítl chirurgickou terapii a rozhodl se pro topickou léčbu. Diklofenak ve formě gelu aplikoval 2× denně. Po měsíci této léčby došlo k úplnému vymizení lézí.

Shrnutí a závěr

Terapie seboroické keratózy není nezbytná ze zdravotních důvodů. Pacienta na životě nijak neohrožuje. Při lokalizaci lézí na viditelných místech však může onemocnění pacienta omezovat ve společenském životě, z kosmetických důvodů je tedy indikované jejich odstranění. Možná je chirurgická intervence, která však nemusí být vhodná například při výskytu na obličeji. V těchto případech je vhodnější použití topických antirevmatik, např. diklofenaku ve formě gelu. V klinické praxi bylo prokázáno, že při pravidelném užívání po dobu několika týdnů až měsíců dochází k vymizení lézí bez nutnosti chirurgického zásahu a bez rizika vzniku trvalých následků v podobě nevzhledných jizev.

(idav)

Zdroj: Aktas H., Ergin C., Keseroglu H. Diclofenac gel may be a new treatment option for seborrheic keratosis. Indian Dermatol Online J 2016; 7 (3): 211−212, doi: 10.4103/2229-5178.182363.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vliv aplikačního režimu na rychlost pronikání diklofenaku kožní bariérou

Transdermální aplikace nesteroidních antiflogistik představuje u onemocnění pohybového aparátu často používanou lokální léčbu. Transdermální technologie se stále zdokonaluje. Prioritní snahou je zvýšit prostupnost kožní bariéry, aby se dosáhlo klinicky účinné koncentrace léčiva v cílových tkáních.

Lokální aplikace diklofenaku a ovlivnění protidestičkového účinku kyseliny acetylsalicylové

Nesteroidní protizánětlivé léčivé látky (NSAIDs − nonsteroidal anti-inflammatory drugs) mohou interagovat s kyselinou acetylsalicylovou (ASA) na úrovni snížení jejího protidestičkového účinku a tím u rizikových pacientů zvyšovat riziko rekurentní trombotické příhody. Je tento efekt stejný u topické a perorální formy diklofenaku?

Lokální aplikace diklofenaku a jeho účinnost při osteoartróze kolene

Topická aplikace nesteroidních protizánětlivých látek (NSAIDs) je alternativou k perorálnímu podání těchto léčiv. Na účinnost a bezpečnost lokálního podání diklofenaku u pacientů s osteoartrózou (OA) se zaměřila studie provedená na 60 revmatologických a ortopedických pracovištích v USA.Všechny novinky