Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická antirevmatika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Voltaren forte − protizánětlivý a analgetický gel dostupný i bez lékařského předpisu

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Topická antirevmatika

Vydáno: 11.10.2016

Voltaren forte − protizánětlivý a analgetický gel dostupný i bez lékařského předpisu

Voltaren forte je gel obsahující diklofenak ve 2,32% koncentraci určený ke kožnímu podání. Je dostupný i bez lékařského předpisu a představuje nejsilnější topický přípravek s obsahem diklofenaku dostupný na českém trhu. Pomocná látka oleylalkohol navíc zvyšuje prostupnost kůže pro účinnou látku a tím umožňuje lepší absorpci do hlubších zanícených tkání.

Indikace a aplikace

Přípravek Voltaren forte 2,32% gel se aplikuje na kůži a na jedno použití stačí množství ve velikosti třešně nebo vlašského ořechu (2–4 g). Aplikace 2× denně naprosto postačuje k úlevě od bolesti na rozdíl např. od přípravku Voltaren emulgel, který je nutno aplikovat 3−4× denně. 

U dospívajících od 14 let je přípravek určen k léčbě bolesti u akutních poranění tkání, např. při zánětech šlach, vazů, svalů a kloubů, jejichž příčinou je pohmoždění, podvrtnutí apod. Podávání se doporučuje jen po dobu 7 dní, o delším používání by se pacient nebo jeho rodiče měli poradit s lékařem. 

U dospělých indikace zahrnují léčbu bolesti a zánětu u poúrazových stavů a léčbu bolesti zad. Dále je vhodné přípravek využít k léčbě lokalizované formy revmatismu měkkých tkání, jako jsou záněty kloubního pouzdra a šlach (tenisový loket) a onemocnění okolních tkání kloubů. Přípravek je možné rovněž podávat při revmatismu degenerativním, např. u osteoartrózy periferních kloubů nebo kolen. Dospělí by měli používat gel maximálně 2 týdny, pokud se stav zlepšuje. Pokud však nedochází ke zlepšení, měl by pacient vyhledat lékaře již po 7 dnech léčby.

Pacienti ve věku nad 65 let mohou užívat dávky obvyklé pro dospělé. Nejsou dostatečné údaje o účinnosti a bezpečnosti u dětí a dospívajících do 14 let.

Upozornění při použití

Přípravek lze podávat na zdravou a intaktní kůži bez poranění a nemá se aplikovat na místa postižená vyrážkou. Ošetřené místo není třeba zakrývat obvazem nebo náplastí. Gel by se neměl dostat na sliznice ani do očí. Pokud k tomu dojde, je třeba vypláchnout oči čistou vodou.

Použití je kontraindikované při přecitlivělosti na diklofenak nebo jakoukoli pomocnou látku a v III. trimestru těhotenství. Přípravek nelze podávat pacientům se záchvaty astmatu, s kopřivkou nebo akutní rinitidou, které byly vyvolány kyselinou acetylsalicylovou nebo jinými nesteroidními protizánětlivými léčivy. Pacienti by se měli vyvarovat nadměrného slunečního záření, protože je vzácně popsána i fotosenzitivní reakce.

(imt)

Zdroje:
1. SPC Voltaren forte 2,32%. Dostupné na: www.sukl.cz
2. www.voltaren.cz/voltaren/voltaren-forte.html

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,2/5, hodnoceno 5x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 Všechny novinky