Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická antirevmatika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Diklofenak v lokální léčbě osteoartózy kyčle a kolene − klinická observační studie

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Topická antirevmatika

Vydáno: 31.7.2017

Diklofenak v lokální léčbě osteoartózy kyčle a kolene − klinická observační studie

Observační studie sledovala primární péči u pacientů s osteoarózou (OA) kolene nebo kyčle včetně léčby lokálními nesteroidními protizánětlivými léčivy (NSAIDs). Její výsledky nizozemští autoři publikovali v časopisu BMC Family Practice.

Léčba osteoartrózy v primární péči

Osteoartróza je velmi častým onemocněním muskuloskeletálního systému a u starších nemocných je časnou příčinou omezení a disability. Odborná doporučení kladou důraz na účinnou léčbu. Začínat by měla edukací nemocného ohledně změny životosprávy a poučením o vhodné dávce paracetamolu k úlevě od bolesti (krok 1). Při přetrvávajících obtížích je možné přistoupit (krok 2) k topické léčbě NSAIDs, eventuálně v kombinaci s perorálně podávanými analgetiky, především tramadolem. Fyzioterapie a u pacientů s nadváhou a obezitou též nutriční intervence mohou k výsledkům léčby významně přispět. Z dalších možností farmakoterapie (krok 3) lze zmínit injekční aplikaci kortikosteroidů intraartikulárně. Pokud léčba indikovaná praktickým lékařem nestačí, je třeba pacienta odeslat k ortopedovi.

Topická aplikace NSAIDs

Diklofenak patří do skupiny nesteroidních protizánětlivých léčiv, tlumí bolest a zánět a rovněž snižuje otok. Topicky aplikovaný diklofenak se používá ve formě gelů, náplastí a mastí. Je vhodný k léčbě místních projevů nerevmatických i revmatických bolestivých stavů pohybového ústrojí. Často stačí také na léčbu poúrazových stavů a následků sportovních úrazů, jako jsou otoky, zhmoždění, podvrtnutí kloubů, poranění měkkých částí kloubů a bolesti zad.

Analyzovaná data a výsledná zjištění

Z nizozemské databáze NIVEL byla vybrána data o celkem 11 248 nemocných s OA za období 2006–2011, kteří vyhledali péči praktického lékaře. Průměrný věk sledované skupiny dosahoval 68,7 ± 12,4 roku a 67 % tvořily ženy. OA se vyskytovala ve 39 % případů v oblasti kyčle, v 57 % v oblasti kolene a ve 3 % případů se týkala kyčle i kolene zároveň.

84 % pacientů ze sledované populace bylo léčeno modalitami kroku 1, tj. byli edukováni ohledně režimových opatření, eventuálně jim byl předepsán paracetamol. U 21 % pacientů bylo přistoupeno k využití metod kroku 2. Z farmakoterapeutických možností to bylo ve 14 % podávání topických NSAIDs a v 5 % užívání tramadolu. Většina pacientů zároveň využívala možnosti kroku 1, např. 7 % z nich užívalo paracetamol. Modality kroku 3 byly využity u 18 % nemocných, v 5 % případů byly intraartikulárně aplikovány glukokortikoidy. Nemocní, kteří byli léčeni přístupy kroku 3 zároveň využívali některé, ne však všechny léčebné možnosti předchozích kroků, např. 18 % z nich také užívalo NSAIDs a 7 % tramadol.

Nejčastěji předepisovaným NSAID byl diklofenak (u 40 % pacientů), následovaný ibuprofenem (12 %), meloxikamem (12 %) a naproxenem (11 %). 

Závěr

Nizozemští praktičtí lékaři v léčbě OA nejdříve využívají nefarmakologické možnosti léčby. V rámci farmakoterapie pak ve většině případů předepisují nejprve NSAIDs, nejčastěji diklofenak topicky. Ačkoli jsou výsledky studie limitovány retrospektivním sběrem údajů, podávají dobrý celkový obraz o primární péči o pacienty s OA. Autoři upozorňují zejména na nedostatečné využívání fyzioterapie a nutričních intervencí.

(imt)

Zdroj: Barten D. J., Swinkels L. C., Dorsman S. A. et al. Treatment of hip/knee osteoarthritis in Dutch general practice and physical therapy practice: an observational study. BMC Fam Pract 2015; 16: 75, doi: 10.1186/s12875-015-0295-9.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Výhody nesteroidních antirevmatik podávaných lokálně a jejich charakteristické vlastnosti

Léčba lokálně podávanými nesteroidními antirevmatiky má dlouhou tradici. Její výhodou je vyšší koncentrace v cílové tkáni a minimální systémové nežádoucí účinky (zejména GIT a kardiovaskulární). U některých účinných látek však hrozí riziko fotosenzibilizace a je lepší jejich výdej omezit na lékařský předpis.

Lokální léčba diklofenakem snižuje nitrooční koncentraci interleukinu 12 a výskyt makulárního edému po operaci katarakty u pacientů s diabetickou retinopatií

Diabetická retinopatie patří mezi hlavní komplikace diabetu. Podle odhadů je jednou z nejčastějších příčin ztráty zraku u dospělých ve věku 20−74 let. Diabetes také přispívá ke vzniku katarakty. Pacienti pak musejí podstoupit operaci obou očí technikou fakoemulzifikace.

Využití diklofenaku ve formě gelu v terapii seboroické keratózy

Seboroická keratóza je řazena mezi benigní nádory epidermis. Projevuje se tvorbou vyvýšených hnědavých lézí na kůži. Léčba zahrnuje mechanické odstranění léze (například pomocí kyretáže či kryoterapie) a lokální aplikaci léčiv. Následující článek prezentuje kazuistiku pacienta, který se po odmítnutí chirurgické terapie rozhodl pro topickou léčbu diklofenakem ve formě gelu.Všechny novinky