Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická antirevmatika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Diklofenak snížil výskyt pankreatitidy po ERCP

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Topická antirevmatika

Vydáno: 5.12.2016

Diklofenak snížil výskyt pankreatitidy po ERCP

Akutní pankreatitida je nejčastější nežádoucí příhodou, která komplikuje endoskopickou retrográdní cholangiopankreatografii (ERCP). Autoři článku publikovaného v červnu 2016 zkoumali účinnost profylaktického podání diklofenaku (intramuskulárně nebo rektálně) z hlediska omezení výskytu pankreatitidy po ERCP.

Metodika a průběh studie

Prospektivní randomizované studie se zúčastnilo celkem 150 pacientů, kteří byli rozděleni do 3 skupin. První skupina dostala 75 mg diklofenaku intramuskulárně, druhé skupině byl aplikován diklofenak v dávce 100 mg rektálně. Lék byl podán 30−90 minut před provedením ERCP. Třetí skupina pacientů pak byla kontrolní. Lékaři zjišťovali hladinu amylázy v séru a sledovali bolestivost břicha po provedení výkonu.

Výsledky

Výskyt pankreatitidy činil 6 % v první skupině (intramuskulární aplikace), 2 % ve druhé skupině (rektální aplikace) a 14 % v kontrolní skupině. Celkem u 12,7 % pacientů se vyskytla bolest břicha po ERCP, a to u 8 % pacientů ze skupiny s intramuskulárním podáním, v 10 % případů při rektální aplikaci a ve 20 % v kontrolní skupině (p = 0,154). Zvýšená hladina amylázy byla prokázána celkem u 16,6 % pacientů, a to u 10 % s intramuskulárně aplikovaným diklofenakem, u 12 % s rektálně podaným lékem a ve 24 % případů v kontrolní skupině (p = 0,03).

Závěr

Diklofenak podaný profylakticky před ERCP snížil výskyt pankreatitidy po tomto zákroku, a to jak v případě rektální, tak i intramuskulární aplikace.

(imt)

Zdroj: Uçar R., Biyik M., Uçar E. et al. Rectal or intramuscular diclofenac reduces the incidence of pancreatitis afterendoscopic retrograde cholangiopancreatography. Turk J Med Sci 2016 Jun 23; 46 (4): 1059−1063, doi: 10.3906/sag-1502-104.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,3/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

NSAIDs: od vrbové kůry k moderním přípravkům

Přípravky s obsahem nesteroidních protizánětlivých léčiv (NSAIDs) zaznamenaly v posledních dekádách prudký technologický vývoj. Nové lékové formy pomohly zlepšit bezpečnostní profil léčiv, modifikován byl nástup účinku, biologická dostupnost i účinnost.

Postavení lokálně aplikovaných nesteroidních protizánětlivých látek v léčbě osteoartrózy kolenního kloubu

Evropská společnost pro klinické a ekonomické aspekty osteoporózy a osteoartritidy (ESCEO) publikovala v roce 2014 nový algoritmus léčby osteoartrózy kolenního kloubu. Na základě další analýzy dat získaných zejména z reálné praxe sestavila pracovní skupina ESCEO aktualizovaný zjednodušený algoritmus pro léčbu osteoartrózy kolenního kloubu, který byl spolu s detailním popisem doporučených farmakoterapeutických intervencí publikován v roce 2015.

Specifika topické aplikace NSAIDs při muskuloskeletálních bolestech

Nesteroidní protizánětlivé látky (NSAIDs, antirevmatika) patří mezi nejužívanější léky vůbec. Nejčastěji jsou aplikovány při muskuloskeletálních bolestech, které jsou způsobené poraněním svalů, vazů, osteoartrózou či myofasciálním syndromem.Všechny novinky