Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Topická antihistaminika: Novinky
Odborné společnosti
Kongresy
Zajímavé odkazy
 

Systémově podávaná antihistaminika mají u dětí více nežádoucích účinků, než se předpokládalo

Specializace: farmaceutický asistent farmacie
Téma: Topická antihistaminika

Vydáno: 8.3.2017

Systémově podávaná antihistaminika mají u dětí více nežádoucích účinků, než se předpokládalo

Antihistaminika se používají pro léčbu alergické rinitidy, konjunktivitidy, chronické spontánní urtikarie a atopického ekzému. Na základě dříve provedených studií se předpokládalo, že H1 antihistaminika druhé generace mají u dětí jen málo nežádoucích účinků. Vyhodnocením dat z databáze nizozemského farmakovigilančního centra Lareb však bylo zjištěno, že byly hlášeny nežádoucí účinky, které v dříve provedených studiích zabývajících se bezpečností těchto látek dosud nebyly popsány.

Analyzovaná data

Odborníci z dětského oddělení v Medical Centre Leeuwarden a z nizozemského farmakovigilančního centra Lareb vyhodnotili data od pacientů ve věku 0–18 let, u kterých byly v souvislosti s užíváním systémově podávaných antihistaminik v období od roku 1991 do roku 2014 hlášeny vedlejší účinky. Z analýzy byly vyloučeny reakce na promethazin, jehož předepisování dětským pacientům již není pro nežádoucí účinky doporučováno, a deptropin, který byl registrován pouze v Nizozemsku a také by v současnosti neměl být dětem předepisován. Celkem bylo získáno 228 hlášení, z nichž 16 % se týkalo desloratadinu, 15 % loratadinu a 13 % ketotifenu.

Závažné NÚ

Bylo nahlášeno celkem 5 případů závažných nežádoucích účinků (NÚ): Jeden smrtelný případ neuroleptického maligního syndromu u 4leté dívky po podání alimemazinu jako sedativa, kdy sedativní dávka byla mnohem vyšší, než je dávka podávaná pro léčbu alergií. Jeden případ atrioventrikulární reentry tachykardie u 14letého chlapce, která se projevila s 8denní latencí po užívání fexofenadinu na léčbu alergie v kombinaci s azithromycinem pro léčbu respirační infekce. Ve třech případech byly popsány křeče, a to u 11leté dívky po loratadinu (v kombinaci s kyselinou kromoglykanovou a salbutamolem), u 2leté dívky 3 dny po zahájení léčby loratadinem a u 16letého chlapce, u kterého se objevily tonickoklonické křeče 8 dní po zahájení podávání desloratadinu pro léčbu pylové alergie.

Nezávažné NÚ

Z nezávažných nežádoucích účinků byly nejčastěji hlášené kožní erupce (u 33 pacientů) a bolesti hlavy (n = 16), dále ospalost (n = 12), agresivita (n = 9), agitovanost (n = 7) a hyperaktivita (n = 5).

Diskuse

Síla této analýzy spočívá v rozsahu studovaných dat, protože byla použita všechna hlášení nežádoucích účinků systémově podávaných antihistaminik u dětí, která byla v databázi nizozemského farmakovigilančního centra. Hlášení nežádoucích účinků je však dobrovolné, což může vést k podhodnocení, a nevypovídá tedy nic o skutečné incidenci nežádoucích účinků; zároveň zůstává nejistá kauzalita. Na druhou stranu − pokud je hlášení dobrovolné, je odesláno, pouze pokud pacienti, rodiče nebo lékaři mají podezření na spojitost mezi nežádoucím účinkem a podávaným přípravkem.

Závěr

Dobrovolné hlášení nežádoucích účinků poskytuje časné varování před riziky léčiv. Lékaři by měli vzít na vědomí, že podávání látek ze skupiny druhé generace antihistaminik může být spojeno s toxickými účinky. Nejčastěji byly pozorovány kožní erupce a příznaky spojené s centrálním nervovým systémem.

(blu)

Zdroje:
1. Phillips D. Adverse reactions to antihistamines more common than thought. Medscape Medical News 2016 Apr 25. Dostupné na: www.medscape.com/viewarticle/862387
2. de Vries T. W., van Hunsel F. Adverse drug reactions of systemic antihistamines in children in the Netherlands. Arch Dis Child 2016; 101: 968−970.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,5/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Alergický pacient v péči lékárníka

V následujícím článku jsou diskutovány možnosti aktivního zapojení lékárníka do managementu alergických obtíží.

Antihistaminika I. generace − léčiva pro systémové i lokální podání

Alergická onemocnění jsou jedním z ožehavých problémů současné medicíny. Nezanedbatelnou kapitolu tvoří problematika jejich kožních projevů. Nejsou sice tak závažné, ale postiženému působí značné nepříjemnosti. Z antihistaminik I. generace lze u dermatologických projevů aplikovat především dimetinden, který je k dispozici ve formě kožního gelu.

Dimetinden ve formě nosního spreje v léčbě alergické rinitidy u dětí

Cílem německé studie bylo ověřit účinnost a tolerabilitu intranazálně aplikovaného dimetinden-maleinátu ve formě 0,1% spreje u dětí se sezónní alergickou rinitidou.Všechny novinky