Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Suplementace vápníkem a vitD: Novinky
Odborný event
Videorozhovor
Kazuistiky
Odborná centra
Odborné společnosti
Další...
 

Vitamin K a osteoporóza − velmi těsné spojení

Specializace: ortopedie praktické lékařství pro dospělé revmatologie
Téma: Suplementace Ca + vit.D

Vydáno: 2.10.2017

Vitamin K a osteoporóza − velmi těsné spojení

Vitamin K je název nikoliv jedné látky, ale celé skupiny lipofilních látek, které jsou považovány za kofaktory syntézy některých lidských proteinů. Nás dnes bude zajímat především vitamin K2.

Vitamin K2 má dvě chemické varianty − menachinon-4 (MK-4) a menachinon-7 (MK-7), které se liší délkou řetězce. Účastní se kalciového transportu, jeho dostatečná hladina zabraňuje ukládání kalcia do stěny cév a zvyšuje hustotu minerálů v kosti (BMD − bone mineral density). Naopak jeho deficience je spojená s vaskulární kalcifikací a osteoporózou.

Krvácivé projevy jsou příznakem deficience jen vzácně, kromě novorozenců. U novorozenců se deficience před suplementací projevuje hemoragickou diatézou s kožním, nitrohrudním, gastrointestinálním a intrakraniálním krvácením. 

Zdroje K2 

Doporučená denní dávka vitaminu K činí 90 μg/den pro ženy a 120 μg/den pro muže. Suplementace vitaminu K2 (MK-4) je bezpečná a nenavozuje hyperkoagulační stav ani v dávce 15 mg 3× denně. Jeho přírodním zdrojem jsou:

 • živočišné produkty, jako je žloutek, sádlo, máslo apod.;
 • v malé míře i rostliny;
 • syntéza bakteriemi, které osidlují trávicí trakt člověka.

Bohužel vitamin K2 syntetizovaný bakteriemi zůstává vázaný v jejich buněčné membráně a pro člověka je biologicky dostupný jen ve velmi malé míře. Tuto překážku lze při výrobě doplňků stravy samozřejmě průmyslově překonat.

S absorpcí vitaminu K interferují:

 • ATB (signifikantně při užívání delším než 10 dní);
 • fenytoin (užívání v těhotenství nebo při kojení může způsobit deficienci u novorozenců);
 • nízkotučná dieta a doplňky blokující vstřebávání tuků;
 • pryskyřice (sekvestranty žlučových kyselin) − cholestyramin, kolestipol a další;
 • orlistat, olestra apod.;
 • minerální olej;
 • konzervant butylovaný hydroxytoluen (E321);
 • podávání estrogenu;
 • onemocnění trávicího traktu a jater.

Klinické údaje

Vitamin K2 zlepšuje kvalitu kostí, což vede k redukci počtu fraktur. Podle dostupných údajů snižuje užívání 800 IU vitaminu D, 45 μg vitaminu K2 a 1200 mg kalcia denně celoživotní riziko vzniku nejméně jedné fraktury o 25 %. MK-7 stimuluje osteoblasty a inhibuje osteoklasty, což má na kosti anabolický efekt. Užívání vitaminu K2 také prokazatelně předchází frakturám páteře, kyčle i dalších kostí, a to až o 81 %. To je úspěch srovnatelný s bisfosfonátovou terapií. Vitamin K2 prokazatelně udržuje lumbální BMD, redukuje počet fraktur vzniklých na podkladě:

  1. stařecké osteoporózy,
  2. podávání kortikoidů,
  3. dysfunkce jater.

Antikoagulační léčba warfarinem může vyústit v osteoporózu a nutnost podávání vitaminu K2. Studie však ukazují, že suplementace vitaminu K léčbě neškodí, naopak stabilizace jeho zásob v organismu pomáhá udržovat stabilní aktivaci K-dependentních faktorů. Před rozhodnutím o suplementaci je však nutné zvážit typ doplňku (poměr K1 : K2) a dávku, aby nedocházelo k nepředpokládaným výkyvům INR. Suplementace velkými dávkami vyžaduje monitorování INR.

(pez)

Zdroj: Schwalfenberg G. K. Vitamins K1 and K2: the emerging group of vitamins required for human health. J Nutr Metab 2017; 2017: 6254836, doi: 10.1155/2017/6254836.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1,5/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Farmakoterapie osteoporózy v osmi bodech

Osteoporóza je dnes tak častá, že by nás to mohlo svádět k podceňování jejího významu. Riziko fraktur páteře a proximálního femuru bychom však měli mít stále na zřeteli, stejně jako to, že existuje řada možností léčby.

Osteoporóza u mužů seniorů: patofyziologické mechanismy a možnosti její léčby i prevence

Osteoporóza je obvykle považována za nemoc ženské části populace, nověji se však ukazuje, že tento problém se týká i starších mužů, u nichž zatím není dostatečně diagnostikován ani léčen. Za nejdůležitější patofyziologické faktory osteoporózy u mužů jsou považovány dysbalance mezi aktivitou osteoblastů (OB) a osteoklastů (OK), hormonální změny doprovázející stárnutí a deficit vitaminu D.

Suplementace vápníkem a vitamínem D u onkologických pacientů se ztrátou kostní denzity

Guidelines Evropské společnosti pro klinickou onkologii (ESMO) doporučují adekvátní suplementaci vápníkem a vitamínem D u všech pacientů s nádorovým onemocněním, kteří procházejí terapií, jež vede ke ztrátě kostní denzity.Všechny novinky