Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zvýšené riziko rozvoje IBD u žen s endometriózou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 13.2.2012

Zvýšené riziko rozvoje IBD u žen s endometriózou

Spojitost mezi endometriózou a některými autoimunitními nemocemi již byla v minulosti naznačena. Nicméně vliv endometriózy na riziko vzniku zánětlivých střevních onemocnění (IBD) zůstává neznámý. Dánští lékaři se proto rozhodli posoudit riziko vzniku Crohnovy choroby (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) u neselektované celonárodní dánské kohorty žen s endometriózou.

Za použití národních registrů bylo zjištěno, že v letech 1977–2007 bylo hospitalizováno celkem 37 661 žen s endometriózou. Relativní riziko rozvoje IBD po stanovení diagnózy endometriózy pak bylo vypočteno jako počet pozorovaných oproti očekávaným případům, a bylo prezentováno jako standardizována incidence (standardised incidence ratios, SIRs) s 95% intervalem spolehlivosti (CI).

Ženy s endometriózou měly zvýšené celkové riziko vzniku IBD (SIR = 1,5, 95% CI 1,4 až 1,7) a UC (SIR = 1,5, 95% CI 1,3 až 1,7) a samostatně CD (SIR = 1,6, 95% CI 1,3 až 2,0), a to i po 20 letech od stanovení diagnózy endometriózy (UC: SIR = 1,5, 95% CI 1,1 až 2,1, CD: SIR = 1,8, 95% CI 1,1 až 3,2). Omezení analýzy na ženy s endometriózou potvrzenou chirurgicky svědčilo pro ještě silnější asociaci (UC: SIR = 1,8, 95% CI 1,4 až 2,3, CD: SIR = 1,7, 95% CI 1,2 až 2,5).

Autoři zmiňované studie tedy zjistili, že riziko rozvoje IBD u žen s endometriózou bylo zvýšeno i z dlouhodobého hlediska. To by naznačovalo existenci buď skutečného vztahu mezi těmito nemocemi, které by mohly být odrazem společných imunologických rysů, anebo také vlivu léčby endometriózy orálními kontraceptivy na riziko vzniku IBD.

(mik)

Zdroj: Jess T, et al. Increased risk of inflammatory bowel disease in women with endometriosis: a nationwide Danish cohort study. Publikováno on-line 19. prosince 2011. Doi:10.1136/gutjnl-2011-301095

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Dostupnost perorálně podávaného mesalazinu v mikrogranulích v tenkém střevě

Terapeutickou účinnost perorálního mesalazinu v mikrogranulích u Crohnovy choroby postihující tenké střevo vysvětluje uvolnění velké části účinné látky a její vysoká dostupnost již v této části lumen trávicího traktu.

Účinnost topické léčby aminosalicyláty v prevenci relapsu ulcerózní kolitidy v klidovém stavu: výstupy z metaanalýzy

Topicky aplikované formy aminosalicylátů, jako je mesalazin, se uplatňují v navození remise u pacientů s mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou v monoterapii i kombinované léčbě.

Perianální postižení u Crohnovy nemoci

Perianální píštěle nebývají u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) vzácným nálezem. Američtí gastroenterologové se však zabývali výskytem jiných typů perianálního postižení, než jsou perianální píštěle.Všechny novinky