Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zdravotní rizika infekce Clostridium difficile u pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 29.6.2011

Zdravotní rizika infekce Clostridium difficile u pacientů s IBD

Infekce Clostridium difficile (C. difficile) v nemocničním prostředí představuje v rozvinutých zemích velký problém i přes zavedená hygienická opatření a zvýšenou kontrolu nad antibiotickou politikou. Obzvláště je tato infekce rizikem pro pacienty s ulcerózní kolitidou. Určení zdravotního rizika u hospitalizovaných pacientů se zánětlivým střevním onemocněním je pak zásadním krokem k diagnostice a léčbě těžké klostridiové infekce u těchto pacientů.

V Anglii byla proto provedena studie, která hodnotila míru morbidity a nemocniční mortality u pacientů s IBD hospitalizovaných pro průjem s průkazem C. difficile získaného v nemocničním prostředí. Kontrolní skupinu pak tvořili pacienti hospitalizovaní pouze pro samotnou diagnózu IBD.

Do studie byli zařazeni všichni pacienti hospitalizovaní v období mezi roky 2002/2003 a 2007/2008. Primárním výstupem studie byla nemocniční mortalita a délka pobytu, sekundárním výstupem pak nutnost operace gastrointestinálního traktu.

Ve skupině pacientů s IBD s průjmem způsobeným C. difficile získaným v nemocničním prostředí byla zaznamenána vyšší pravděpodobnost úmrtí v nemocnici (OR 6,32), dále o 27,9 dne delší pobyt v nemocnici a častější operace gastrointestinálního traktu (OR 1,87) než v kontrolní skupině.

Ze studie tedy vyplynulo, že hospitalizovaní pacienti s IBD a infekcí C. difficile mají vyšší riziko morbidity a mortality v nemocničním prostředí než pacienti s IBD bez současné infekce C. difficile.

(mik)

Zdroj: Jen M. H., Saxena S., Bottle A., Aylin P., Pollok R. C.: Increased health burden associated with Clostridium difficile diarrhoea in patients with inflammatory bowel disease. Aliment Pharmacol Ther. 2011 Jun; 33 (12): 1322–31; doi: 10.1111/j.1365-2036.2011.04661.x

Obrázek: vaccinenewsdaily.com

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Účinnost imunosupresiv v terapii IBD

Data týkající se účinnosti analogů thiopurinů [azathioprinu, (AZA) a 6-mercaptopurinu (6-MP)], metotrexátu (MTX) a cyklosporinu v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) jsou kontroverzní. V dubnovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology byl publikován systematický přehled literatury dokladující účinnost imunosupresivní terapie.

Originální mesalazin v nové lékové formě – PENTASA SACHETS 2 g

Novým pokrokem v léčbě idiopatických střevních zánětů jsou nové sáčky s obsahem 2 g mesalazinu Pentasa Sachets 2 g. Jde o jediný přípravek na trhu s tímto obsahem účinné látky, která umožňuje pacientům s ulcerózní kolitidou podávání jedné dávky jednou denně pro udržení remise. Produkt je dostupný od 1. 6. 2011.

Porucha signalizační dráhy pro interleukin 10 vymezuje podskupinu pacientů s IBD

Časně manifestovaná zánětlivá střevní onemocnění, k rozvoji kterých dojde v průběhu prvního roku života, jsou s největší pravděpodobností odrazem vrozeného defektu klíčových mechanizmů regulace střevní homeostázy.Všechny novinky