Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zánětlivé střevní onemocnění po jaterní transplantaci pro primární sklerozující cholangitidu

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 11.10.2013

Zánětlivé střevní onemocnění po jaterní transplantaci pro primární sklerozující cholangitidu

Na průběhu zánětlivého střevního onemocnění (IBD) po transplantaci jater (JT) z indikace primární sklerozující cholangitidy (PSC) se podílí hned několik navzájem se ovlivňujících faktorů. Jsou to faktory specifické jak pro onemocnění IBD a PSC, tak i pro samotnou transplantaci.

Přibližně u jedné třetiny pacientů s již potvrzenou diagnózou IBD dochází po transplantaci jater z důvodu PSC ke zlepšení stavu, u další třetiny se však paradoxně průběh nemoci zhorší. U aktivního IBD může být přerušení terapie 5-aminosalicyláty (5-ASA) v době JT a imunosuprese na bázi takrolimu spojeno s nepříznivým průběhem IBD po JT. Přibližně u 14–30 % pacientů s PSC může po 10 letech od JT dojít de novo k rozvoji IBD. JT bývá také spojena s vysokým rizikem pouchitidy po provedení ileo-pouch-anální anastomózy. Na rozdíl od pacientů, kteří podstupují JT z jiné indikace než PSC, zůstává u jedinců s PSC i po JT riziko vzniku kolorektálního karcinomu vysoké. Toto riziko je pak vyšší u pacientů s kombinací PSC–IBD. IBD neovlivňuje nepříznivě přežití pacienta po JT, i když riziko recidivy PSC v jaterním štěpu může být vyšší u jedinců s IBD a intaktním nálezem na tlustém střevě v době provedení JT.

Standardní terapie 5-ASA a/nebo terapie azathioprinem může být vhodnou léčbou aktivní IBD po JT a zároveň také k udržení remise. Inhibitory tumor nekrotizujícího faktoru alfa jsou sice efektivní, ale měly by být používány s opatrností vzhledem k vyššímu riziku nežádoucích účinků. Management IBD po JT vyžaduje nepochybně blízkou spolupráci odborníků v oblasti IBD a jaterní transplantace.

(mik)

Zdroj: Singh S., Loftus E. V. Jr., Talwalkar J. A. Inflammatory bowel disease after liver transplantation for primary sclerosing cholangitis. Am J Gastroenterol. 2013 Sep; 108 (9): 1417–25; doi: 10.1038/ajg.2013.163.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Klinické projevy tromboembolismu u pacientů s IBD

Je sice obecně známo, že u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) bývá riziko vzniku venózního tromboembolismu (VTE) zvýšené, ale dat týkajících se frekvence jeho výskytu, lokalizace trombózy a rizikových faktorů je málo.

Intolerance některých potravin je u pacientů s IBS častá a souvisí s poklesem kvality života

Přestože je dieta v běžném životě pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS) významným bodem, není dosud k dispozici dostatek informací o asociaci mezi příjmem určitých potravin nebo jejich skupin a gastrointestinálními (GI) nebo psychologickými příznaky či kvalitou života těchto pacientů.

Izolovaná aktivní ileitida

Zavedení ileální intubace jako běžné součásti kolonoskopického vyšetření vedlo v klinické praxi k častější diagnostice specifické podskupiny pacientů s mírným zánětem v oblasti terminálního ilea, který bývá označován jako izolovaná aktivní ileitida (IAI).Všechny novinky