Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Zánětlivé střevní onemocnění a těhotenství

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 14.10.2015

Zánětlivé střevní onemocnění a těhotenství

Data týkající se těhotenství a komplikací v těhotenství u žen se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) nejsou zcela jednoznačná. Dánští vědci se zaměřili na potenciální souvislost mezi IBD a medikací vyžadovanou pro kontrolu IBD a komplikacemi spojenými s těhotenstvím (potrat, preeklampsie, předčasný porod, poporodní adaptace vyjádřená pomocí skóre Apgar či vrozenými abnormitami).

Jednalo se o kohortovou studii s více než 85 000 těhotnými ženami za období 1996–2002. K analýze byly využity Coxův regresní model a log-lineární binominální regresní model.

IBD bylo silně a signifikantně spojeno s těžkou preeklampsií, předčasným odtokem plodové vody či s indukovaným předčasným porodem, a to u žen léčených v těhotenství systémovými kortikosteroidy (HR > 7). IBD bylo také spojeno s předčasným odtokem plodové vody u žen léčených lokálně aplikovanými kortikosteroidy (HR = 3,30). IBD bylo dále spojeno s nižším skóre Apgar měřeným v 5. minutě u dětí narozených v termínu (RR = 2,19). Crohnova choroba byla spojena s větším výskytem vrozených abnormit (RR = 1,85), toto se netýkalo ulcerózní kolitidy. Žádné dítě s vrozenou abnormitou nebylo exponováno in utero systémovým kortikosteroidům.

Jak lze tedy tuto analýzu uzavřít? Ženy s IBD mají zvýšené riziko těžké preeklampsie, indukovaných předčasných porodů či předčasné ruptury plodových obalů spojené s odtokem plodové vody. Pro děti těchto žen existuje zvýšené riziko horší poporodní adaptace (vyjádřeno dle skóre Apgar) a většího výskytu významnějších vrozených abnormit. Navíc toto spojení s IBD může být jenom částečně vysvětleno závažností nemoci (soudě dle podávání systémově působících kortikosteroidů).

(eza)

Zdroj: Boyz H. A., et al. Inflammatory Bowel Disease and Risk of Adverse Pregnancy Outcomes. PLoS One 2015 Jun 17; 10 (6): e0129567; doi: 10.1371/journal.pone.0129567

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalamin s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou

Cílem randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studie mezinárodního týmu odborníků bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost nízkých a vysokých dávek perorálně podávaného mesalaminu s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou.

Psychologické charakteristiky pacientů s nespecifickými střevními záněty během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) jsou spojeny se sníženou kvalitou fyzických i psychických stránek života. Prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy je pro pacienty velmi důležitých, protože se učí žít s novou nemocí.

Prevalence virů Epsteina a Barrové, cytomegaloviru a polyomavirů u dětí s nespecifickými střevními záněty

U dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD) jsou nízký věk a léčba thiopuriny rizikovými faktory pro lymfoproliferativní onemocnění. Určitý vliv na rozvoj těchto onemocnění mohou mít i infekce některými viry – virem Epsteina a Barrové (EBV), lidským cytomegalovirem (CMV) či polyomaviry (BKV, JCV). Cílem studie autorů z ČR bylo zhodnotit prevalenci séropozitivity EBV, CMV, BKV a JCV mezi dětmi a adolescenty s IBD a zjistit vliv různých terapeutických režimů na séropozitivitu a virovou nálož těchto virů.Všechny novinky