Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Význam calprotectinu pro sledování aktivity zánětu u pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 18.6.2012

Význam calprotectinu pro sledování aktivity zánětu u pacientů s IBD

Kalciumvazebný protein calprotectin je citlivým a specifickým ukazatelem přítomnosti střevního zánětu. Vyšetření calprotectinu umožňuje rozlišit pacienty s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel disease, IBD) od syndromu dráždivého tračníku s podobnými příznaky, ale především umožňuje pravidelné objektivní a neinvazivní sledování pacientů s IBD. Pacientům léčeným přípravkem Pentasa je nyní vyšetření calprotectinu poskytováno ve vybraných ordinacích zcela zdarma.

Calprotectin ve stolici jako marker aktivity zánětu u pacientů s IBD

Calprotectin je hojně se vyskytující protein produkovaný neutrofilními granulocyty, který je možné detekovat jak v krevní plazmě, tak ve stolici. Hladiny calprotectinu se výrazně zvyšují v průběhu infekčních a zánětlivých onemocnění včetně nespecifických střevních zánětů. Řada studií prokázala, že koncentrace calprotectinu ve stolici dobře koreluje s histologickými známkami zánětu detekovanými biopticky.

U pacientů s IBD je možné pomocí vyšetření calprotectinu úspěšně predikovat relaps onemocnění a detekovat případnou pouchitis. Koncentrace calprotectinu ve stolici zdravých jedinců byla stanovena mnoha studiemi a u dospělého člověka se pohybuje do 50 μg/g stolice. Koncentrace fekálního calprotectinu se v závislosti na aktivitě onemocnění výrazně zvyšují u pacientů s IBD.

Od letošního června bude pacientům léčeným přípravkem Pentasa nabízeno ve vybraných ordinacích vyšetření calprotectinu ze stolice zdarma. Vyšetření umožní snížit počet nutných kolonoskopií a zároveň zajístí pravidelnou objektivní kontrolu pacienta. Stanovení calprotectinu se provádí testem Quantum Blue® ve spolupráci se společností BioVendor, která v případě zájmu zajistí zapůjčení přístroje na stanovení calprotectinu přímo do ordinace lékaře.

(vek)

Zdroj: Konikoff M. R., Denson L. A.: Role of fecal calprotectin as a biomarker of intestinal inflammation in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. 2006 Jun; 12 (6): 524–34.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 2x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Porucha signální dráhy interleukinu-10 a časná forma IBD

Homozygotní ztráta funkce v důsledku mutace genu pro interleukin-10 a receptoru pro interleukin-10 vede k rozvoji závažné formy IBD s manifestací v časném dětském věku.

Fenotyp nemoci v době stanovení diagnózy u dětských pacientů s Crohnovou nemocí – výsledky analýzy registru EUROKIDS

Spekuluje se o tom, že Crohnova nemoc (CD) u pediatrických pacientů představuje samostatnou klinickou jednotku, pravděpodobně s různými podtypy nemoci.

Perorální tacrolimus v terapii steroidrefrakterní ulcerózní kolitidy

V květnovém vydání časopisu Inflammatory Bowel Disease byly publikovány výsledky multicentrické studie zaměřené na použití perorálního tacrolimu (FK506) u hospitalizovaných pacientů se steroidrefrakterní ulcerózní kolitidou (UC).Všechny novinky