Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Význam a stav výživy u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 12.8.2012

Význam a stav výživy u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

U pacientů s nespecifickým střevním zánětem (IBD) je zhoršený stav výživy v antropometrických (BMI, tloušťka kožní řasy) i biochemických ukazatelích (hladiny minerálů, stopových prvků a dalších v krvi), na čemž se podílí složení stravy a aktivita zánětu. Doplnit chybějící prvky a látky v dostatečném množství je základem pro úspěšnou léčbu nemoci, udržení její remise a zmírnění symptomů.

Na základě studií lékaři a vědci doporučují následující přístupy:

  • Hodnocení nutričního stavu je nezbytnou složkou sledování pacientů s IBD a je nutné aktivně pátrat po nutričních deficitech.
  • Každý pacient se známkami nutričního deficitu (ať antropometrického, nebo biochemického) by měl být odesílán k nutričnímu specialistovi k posouzení stravy.
  • Nedostatek stopových prvků (nejčastěji železo, kyselina listová, vitamín B12 a hořčík) by měl být substituován i za cenu parenterálního podávání.
  • Snížení aktivity onemocnění lze dosáhnout bezezbytkovou stravou a zaměřením se na intoleranci laktózy a dalších látek.
  • Syndrom dráždivého tračníku u pacientů s IBD může být příznivě ovlivněn při dodržování diety s nízkým obsahem FODMAP, je ale nutný dohled nutričního specialisty.
  • Crohnovu chorobu v aktivní fázi lze léčit výlučně enterální výživou.
  • U ulcerózní kolitidy nebyl prokázán jiný účinek enterální výživy než vliv na potenciální malnutrici.
  • U IBD by nemělo být přistupováno k totální parenterální výživě.
  • Není dostatek důkazů pro výhody používání omega3-mastných kyselin, probiotik a glutaminu u aktivních forem IBD.

Pacienti s IBD mohou subjektivně pociťovat nauzeu a nepříjemné pocity po jídle, proto je nutné s nimi jejich jídelníček velmi podrobně probrat, protože strava je jednou z hlavních součástí léčby IBD, a pokud se pacient nachází v malnutrici či trpí karencí některého ze základních makro- či mikronutrientů, jeho léčba nikdy nemůže být dostatečně účinná a je podstatně obtížnější dosáhnout dlouhodobé remise v aktivitě IBD.

(vesa)

Zdroj: Smith M. A., Smith T., Trebble T. M. Nutritional Management of Adults With Inflammatory Bowel Disease. Frontline Gastroenterol. 2012; 3 (3): 172–179. Dostupné z: www.medscape.com/viewarticle

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Pacienti se zánětlivým střevním onemocněním prokazují neregulované odpovědi na mikrobiální DNA

Kritickou úlohou střevního epitelu je jeho schopnost rozlišovat mezi patogeny a komenzály a také schopnost na ně odpovídajícím způsobem reagovat.

Vliv imunosupresivní terapie na imunitní odpověď na pneumokokovou vakcinaci u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním

Se stále častějším použitím imunomodulátorů a inhibitorů TNF-alfa v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je doporučováno v rámci prevence vzniku oportunní pneumonie očkování proti pneumokoku.

Atypický fenotyp u pediatrických pacientů s UC

Stanovení definitivní diagnózy ulcerózní kolitidy (UC) u dětí může být někdy velice svízelné. Izolovaná kolitida s jistými překryvnými znaky může být totiž u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí (CD) častým jevem, stejně tak jako není neobvyklý ani atypický fenotyp u UC.Všechny novinky