Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 21.10.2012

Vysoká nadmořská výška zvyšuje riziko akutního vzplanutí zánětu u pacientů s IBD

Letecká doprava a cestování do oblastí s vysokou nadmořskou výškou zvyšuje u pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) riziko akutního vzplanutí zánětu – s tímto sdělením vystoupili v květnu tohoto roku na Digestive Disease Week 2012 vědci, v jejichž čele stál Stephan R. Vavricka, MD, z Triemli Hospital v Zurichu ve Švýcarsku.

Studie

Prvními, kdo vědce přivedl na myšlenku, že by nadmořská výška mohla mít vliv na průběh IBD, byli lyžaři rekreující se vysoko v horách. Ti si stěžovali na zhoršený průběh onemocnění během pobytu ve vyšších polohách.

Vědci si dali za úkol zjistit, zda pobyt ve výšce nad 2 000 m n. m. má vliv na vzplanutí IBD u pacientů během následujících 4 týdnů. Do studie zařadili 103 pacientů s IBD, u kterých retrográdně sledovali změny a cesty v posledních 4 týdnech před akutním vzplanutím onemocnění. Do kontrolní skupiny byli zařazeni pacienti, jejichž onemocnění bylo v remisi.

Ve sledované skupině bylo 43 pacientů s Crohnovou chorobou a 60 pacientů s ulcerózní kolitidou. 52 pacientů prodělalo akutní vzplanutí onemocnění, 51 pacientů bylo zařazeno do kontrolní skupiny.

Výsledky

Ve skupině pacientů s akutním vzplanutím choroby bylo dokumentováno signifikantně více leteckých cest a pobytů ve vysokých nadmořských výškách (nad 2 000 m n. m.) než ve skupině kontrolní (40,4 % vs. 15,7 %; P = 0,005).

Významnější korelaci vědci prokázali mezi pobytem ve vysoké nadmořské výšce a akutním vzplanutím onemocnění u Crohnovy choroby (38,1 %) oproti kontrolní skupině pacientů, jejichž onemocnění bylo v remisi (9,1 %, p = 0,024). Signifikantní vztah byl ale prokázán i u ulcerózní kolitidy (41,9 % vs. 20,7 %; P = 0,077).

Průměrný let trval 6 hodin.

Vědci předpokládají, že akutní vzplanutí onemocnění je dáno nízkou koncentrací kyslíku ve vysokých nadmořských výškách – hypoxie vyvolává zánětlivou reakci v gastrointestinálním traktu. Hypoxie aktivuje transkripční faktor 1α získané imunity, který se podílí na zánětlivé reakci. To jsou ale zatím pouze výsledky experimentálních studií.

Závěr

Tato studie je příliš malá na to, aby byl výstupem zákaz létání a pobytu ve vysokých nadmořských výškách pro pacienty s IBD. Je ale další výzvou prozkoumat na molekulární úrovni vliv hypoxie na zánětlivý proces ve střevě.

(vesa)

Zdroj: Vavricka S. R. Abstrakt #303: High Altitude Journeys and Flights Are Associated With the Increased Risk of Flares in IBD Patients. Prezentováno na: the 2012 Digestive Disease Week Annual Meeting; May 19-22, San Diego

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 4x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců.

Role rektálních B1a lymfocytů u pacientů s ulcerózní kolitidou objasněna

Etiologie ulcerózní kolitidy (zkr. UC) zůstává i v dnešní době neznámá. Existují studie naznačující její souvislost s abnormální imunologickou odpovědí na střevní antigeny.

Neplánovaná gravidita u ženy s Crohnovou nemocí - kazuistika

U pacientek s idiopatickými střevními záněty a po resekci střev může dojít ke snížení účinnosti orálních kontraceptiv. U těchto žen je riziko selhání perorální kontracepce zvýšeno, neboť je zrychlena pasáž tráveniny nemocným střevem a dochází k malabsorpci.Všechny novinky