Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Výhody kombinovaného perorálního a rektálního podání mesalazinu I.

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 31.5.2010

Výhody kombinovaného perorálního a rektálního podání mesalazinu I.

Kombinované perorální a rektální podávání mesalazinu (Pentasa) je možné u pacientů s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou – výhody kombinace dokladují výsledky randomizované dvojitě zaslepené placebem kontrolované studie. I přes četné pokroky v léčbě a porozumění ulcerózní kolitidě zůstává přístup k tomuto onemocnění stále velkou výzvou. Bylo prokázáno, že perorální podání mesalazinu je efektivní u velmi rozsáhlého onemocnění a lokálně (rektální suspenze, pasty, čípky) při léčbě distálních forem onemocnění. Bylo zjištěno, že optimální dávka mesalazinu je 3–4 g denně pro perorální podání a 1 g denně při rektálním podání.

Orální podání aminosalicylátů je obvyklé při léčbě mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidy v případě, že jde o rozsáhlejší postižení (choroba zasahuje až za lienální flexuru). Většina klinických symptomů spojených s onemocněním je spojena s aktivitou v distální části kolon, a proto byla studie pod vedením prof. Marteau z Hopital Europeen Georges Pompidou v Paříži, které se účastnili lékaři z řady evropských zemí (Francie, Velká Británie, Švédsko, Německo, Nizozemsko a Španělsko), navržena tak, aby bylo možno prozkoumat, zda může přidání rektální suspenze k perorální terapii mesalazinem přinést pro pacienty s rozsáhlou mírně až středně aktivní ulcerózní kolitidou nějaké výhody. v Randomizovaná dvojitě zaslepená studie probíhala na souboru 127 ambulantních pacientů. Všichni pacienti dostávali po dobu osmi týdnů dvakrát denně perorálně mesalazin v dávce 4 g pro die. Během úvodních čtyř týdnů byla navíc pacientům podávána před usnutím rektální suspenze obsahující 1 g mesalazinu nebo placebo. V čtvrtém a osmém týdnu byla posouzena aktivita onemocnění s použitím UCDAI (ulcerace colitis disease activity index).

UCDAI – index aktivity ulcerózní kolitidy – tvoří bodový součet čtyř parametrů zahrnujících kliniku i endoskopický obraz:

  • počet stolic,
  • krvácení z konečníku,
  • endoskopický nález,
  • hodnocení aktivity nemoci lékařem.
(hak)

Zdroj:

  1. P. Marteau, C. S. Probert, S. Lindgren, M. Gassul, T. G. Tan, A. Dignass, R. Befrits, G. Midhagen, J. Rademaker, M. Foldager: Combined oral and enema treatment with Pentasa (mesalazine) is superior to oral therapy alone in patients with extensive mild/moderate active ulcerative colitis: a randomised, double blind, placebo controlled study, Gut 2005; 54: 960–965.
    doi: 10.1136/gut.2004.060103

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

Doktorka Susanna C. Larsson se svými kolegy z Karolinska Institute ve Stockholmu, ve Švédsku zjistila, že vitamín B6 chrání proti nádoru tlustého střeva, a to speciálně u žen, které konzumují alkohol. Výsledky své studie vědci uveřejnili v červnovém čísle 2005 časopisu Gastroenterology.

Kolorektální karcinom v rodinné anamnéze může znamenat lepší prognózu

Výskyt kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle článku publikovaného v časopise JAMA však mají pacienti se zatíženou rodinnou anamnézou paradoxně lepší prognózu, pokud se u nich kolorektální karcinom skutečně rozvine.

Uplatnění CT kolonografie v diagnostice nádorů tlustého střeva

Metoda zvaná CT kolonografie je neinvazivní možností screeningu kolorektálního karcinomu, přestože přesnost v detekci lézí nebyla dosud jasně definována u asymptomatických dospělých v rizikové skupině.Všechny novinky