Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 4.12.2011

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

K častým příznakům zánětlivých střevních onemocnění v dětském věku patří opoždění puberty a porucha růstu. V říjnovém on-line vydání časopisu Hormone Research in Paediatrics byla publikovaná práce zabývající se blíže danou problematikou, a to konkrétně vlivem Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) na pubertální růstový spurt.

Britští autoři provedli retrospektivní studii, do které bylo zahrnuto celkem 30 chlapců s CD, 11 dívek s CD, 14 chlapců s UC a 12 dívek s UC. Pubertální růst byl pak hodnocen pomocí výpočtu směrodatné odchylky (SDS) maximální hodnoty růstové rychlosti (PHV), SDS výšky v době stanovení diagnózy (Ht-Diag), SDS výšky v době PHV (Ht-PHV) a věku v době PHV (Age-PHV). Stejně tak byly hodnoceny i systémové ukazatele aktivity nemoci.

U pacientů s CD byly přítomny známky opoždění pubertálního růstu následovně: ve skupině chlapců s CD byl medián Ht-Diag –0,56 SDS (p = 0,001) a medián Age-PHV 14,45 roku (p = 0,004), ve skupině dívek s CD byl medián Ht-Diag –1,14 SDS (p = 0,007) a Ht-PHV –0,79 SDS (p = 0,039). Osm ze 30 chlapců s CD mělo narušen jeden a více parametrů: dva chlapci měli výšku v době stanovení diagnózy nižší než –2 SDS, tři chlapci měli výšku v době PHV nižší něž –2 SDS, dva chlapci měli věk v době PHV o více než 2 roky vyšší, než je průměr v dané populaci, a dva chlapci měli PHV nižší než –2 SDS. Věk v době PHV souvisel s hodnotou sedimentace erytrocytů (r = 0,4; p = 0,005) a byl negativně asociován s BMI (r = 0,4; p = 0,001).

Závěrem autoři na základě těchto zjištění shrnují, že poruchy pubertálního růstu jsou častěji pozorovány u pacientů s CD než UC, a to zejména u chlapců.

(mik)

Zdroj: Mason A. et al. Impact of Inflammatory Bowel Disease on Pubertal Growth. Horm Res Paediatr. Publikováno on-line 18. října 2011.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Asociace mezi variantami genu ABCB1 (MDR1) a kortikodependencí u dětí s Chronovou nemocí

Kortikosteroidy (CS) efektivně navozují remisi u pacientů se středně závažnou a těžkou formou Crohnovy nemoci (CD). Kortikodependence je nicméně u dětí významným klinickým problémem spojeným s četnými vedlejšími účinky léčby.

Podávání vysokých dávek kyseliny ursodeoxycholové je spojeno s rozvojem kolorektální neoplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangitidou

Podávání vysokých dávek kyseliny ursodeoxycholové je spojeno s rozvojem kolorektální neoplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangitidou

Pomůže genová analýza léčit pacienty se zánětlivými střevními chorobami účinněji?

Ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc patří mezi nejčastější chronické formy zánětlivých střevních onemocnění. Průběh obou nemocí je u jednotlivých pacientů značně odlišný.Všechny novinky