Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv tělesné aktivity na stav pacienta při idiopatických střevních zánětech

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 21.4.2009

Vliv tělesné aktivity na stav pacienta při idiopatických střevních zánětech

Tělesná aktivita a cílené cvičení patří obecně k nefarmakologické terapii řady chronických onemocnění. Nakolik je přínosná v rámci léčby idiopatických střevních zánětů (inflammatory bowel disease, IBD), zkoumají vědci po hypotetické i klinické stránce.

Kanadští výzkumníci N. Narula a R. N. Fedorak z gastroenterologického oddělení při univerzitě v Albertě provedli analýzu dosavadních studií zabývajících se vztahem fyzické aktivity a IBD, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, a zjistili, že publikovaná literatura přináší poněkud rozporuplné výsledky.

Na jedné straně může pravidelné cvičení zlepšovat celkovou fyzickou kondici pacienta a napomáhat prevenci rozvoje sekundárních komplikací IBD v podobě osteoporózy a artropatie. V průběhu aktivního onemocnění pak může pomoci redukovat stres a zlepšit celkový stav pacienta. Výsledky studií vyznívají pozitivně také co se týče zlepšení imunologické odpovědi a snížení nadváhy. Na druhou stranu dosud nebylo jasně stanoveno, v jakém rozsahu a jaká fyzická aktivita je vhodná pro pacienty v různých stadiích IBD s odlišným celkovým stavem.

Teoreticky se nad přínosem cvičení při IBD zamýšlejí vědci Y. Chen a E. Noble v článku publikovaném v časopise Medical Hypothese. Poukazují na vztah heat shock proteinu 70 (HSP 70) a IBD, kdy HSP 70 je větší míře exprimován u pacientů s IBD a pravděpodobně pomáhá zvládat probíhající zánět. Podle vyjádření vědců jsou dosavadní snahy o umělé zvýšení exprese toho proteinu nefyziologické a mohou mít závažné nežádoucí účinky.

Fyziologickou a bezpečnější cestou, jak zvýšit expresi HSP 70, je pak podle vědců tělesná aktivita, neboť během cvičení roste jeho exprese v myokardu i v ostatních vnitřních orgánech. Vědci upozorňují, že tato úvaha zatím není podepřena dostatečným množstvím preklinických a klinických studií.

Z výše uvedeného vyplývá, že stran fyzické aktivity a jejího vztahu k IBD je stále o čem bádat, a možná se časem dočkáme překvapivých výsledků výzkumu a z toho plynoucích změn v dosavadním terapeutickém schématu.

Zdroje:

  • Can J Gastroenterol 2008(May);22(5):497–504.
  • Medical Hypotheses;72(1):84–86.
(zak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nenáročné fyzické cvičení zlepšuje kvalitu života pacientů s Crohnovou chorobou

Prospěšnost fyzicky nenáročné tělesné aktivity u zánětlivých onemocnění je často vzhledem k absenci relevantních klinických studií zpochybňována. Cílem tohoto výzkumu bylo zhodnocení vlivu nenáročné chůze na kvalitu života u pacientů se střevním autoimunitním onemocněním – Crohnovou chorobou.

Role mesalazinu v prevenci rekurence divertikulitidy a v terapii divertikulární nemoci.

Terapie mesalazinem v italské studii vyznívá stejně efektivní v porovnání s lokálními ATB v prevenci rekurence divertikulitidy. Mesalazin je výrazně efektivnější v terapii symptomů divertikulární nemoci. Výhodou medikace mesalazinem v této indikaci jsou jeho minimální nežádoucí účinky.

Pentasa v terapii divertikulární nemoci – kazuistika

Paní M.S. je 65 letá pacientka, která již několik let trpí bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním a dalšími obtížemi charakteru dyspepsie „dolního typu“. V její lékařské dokumentaci se nakonec objevila diagnóza dráždivý tračník. Pacientka dostala deflatulencia a několik typů anxiolytik a spasmolytik...Všechny novinky