Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 18.1.2009

Vliv těhotenství na klinickou aktivitu Crohnovy nemoci

Vliv těhotenství na aktivitu Crohnovy nemoci byl zatím zkoumán relativně málo. Cílem studie francouzských lékařů bylo určit, jak těhotenství ovlivňuje průběh Crohnovy nemoci. Za tímto účelem byla provedena retrospektivní analýza v kohortě žen, u kterých se objevily relapsy Crohnovy nemoci.

Lékaři z gastroenterologického oddělení Saint-Antoine Hospital z Univerzity Pierra a Marie Curieových v Paříži popsali průběh sedmdesáti těhotenství u jedenašedesáti žen. Během roku předcházejícího těhotenství, tří trimestrů gravidity a dalšího roku, který po porodu následoval, byl pravidelně zaznamenáván Harvey-Bradshawův index.

Harvey-Bradshawův index byl zaveden roku 1980 jako zjednodušená verze indexu aktivity Crohnovy nemoci (CDAI – Crohn’s Disease Activity Index) pro účely shromažďování a porovnávání dat. Index zohledňuje následující klinická kritéria:
  • celkový pocit,
  • bolesti břicha,
  • počet tekutých stolic denně,
  • otoky břicha,
  • přítomnost komplikací (artalgie, uveitida, erythema nodosum, aftózní ulcerace, pyoderma gangrenosum, anální fisury, nové fistuly, abscesy).

Střední hodnoty Harvey-Bradshawova indexu v průběhu těhotenství [0,68 (0,18)] byly výrazně nižší ve srovnání s hodnotami získanými v průběhu roku, který těhotenství předcházel [0,98 (0,16), P = 0,03] i s hodnotami z roku následujícího po porodu [1,10 (0,17), P = 0,04]. U žen, které nekouřily (48 těhotenství), nebyly mezi jednotlivými intervaly zaznamenány výrazné odchylky Harvey-Bradshawova indexu.

Naproti tomu u kuřaček (22 těhotenství), z nichž většina během gravidity kouření omezila, se střední hodnoty Harvey-Bradshawova indexu v těhotenství výrazně snížily ve srovnání s rokem, který těhotenství předcházel, a rokem následujícím po porodu. V průběhu těhotenství bylo také možné výrazně snížit dávky léků, které ženy užívaly.

Závěrem je možné říci, že aktivita Crohnovy nemoci je průběhu těhotenství mírně, avšak znatelně snížena. V tomto zlepšení může hrát důležitou úlohu i omezení konzumace tabáku.

Zdroj:

  • F. Agret, J. Cosnes, Z. Hassani, J.-M. Gornet, J.-P. Gendre, M. Lémann & L. Beaugerie: Impact of pregnancy on the clinical activity of Crohn’s disease. Aliment Pharmacol Ther. 2005 Mar 1; 21 (5): 509–13.
(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Medikace u IBD v těhotenství

Zatímco v minulosti bylo pacientkám s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou doporučováno neotěhotnět, současná strategie při léčbě této skupiny onemocnění umožňuje těhotenství bezpečné jak pro matku, tak pro plod...

Těhotenství a idiopatické střevní záněty – terapie zlepšuje stav a je bezpečná

Ačkoli se k užívání léků během těhotenství obecně přistupuje s maximální obezřetností, v mnoha případech je farmakoterapie prospěšná. Podle výsledků dvacetileté prospektivní studie se mezi tyto případy bude pravděpodobně řadit i udržovací terapie pacientek s idiopatickými střevními záněty.

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

Zvýšené riziko nutnosti operace bylo pozorováno u pacientů, u kterých byla zjištěna leukocytóza, hypoalbuminemie a pozitivita na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae. Jako významný protektivní faktor snižující riziko operace se uplatnila léčba 5'ASA a infliximabem. Také popsaný vztah mezi užíváním aminosalycilátů a mírnějšími symptomy reflektuje účinnost léčby...Všechny novinky