Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv imunosupresivní terapie na tvorbu protilátek proti hepatitidě B u nespecifických střevních onemocnění

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 16.11.2015

Vliv imunosupresivní terapie na tvorbu protilátek proti hepatitidě B u nespecifických střevních onemocnění

Očkování proti hepatitidě B (HBV) není mezi pacienty s nespecifickými střevními záněty (IBD) příliš rozšířené. Konsenzuální doporučení European Crohn’s and Colitis Organisation ovšem doporučuje u všech pacientů s IBD vyšetření protilátek proti HBV při stanovení diagnózy a očkování všech negativních pacientů. Autoři článku publikovaného v European Journal of Gastroenterology & Hepatology hodnotili účinnost HBV vakcíny u pacientů s IBD a u zdravých kontrol a zkoumali vliv imunosupresivní terapie na odpověď na očkování u pacientů s IBD.

Pacienti s IBD a zdravé kontroly byli očkováni proti HBV podle standardních doporučení (v měsíci 0, 1 a 6; vakcína Engerix B). Účinnost vakcinace byla hodnocena 8 měsíců po první dávce stanovením titru protilátek proti povrchovému antigenu HBV (antiHBs).

Mezi 164 účastníky studie (96 pacientů s IBD a 68 zdravých dobrovolníků) byla hladina antiHBs vyšší než 10 IU/l u 80,2 % pacientů s IBD a u 94,1 % zdravých kontrol (p = 0,0115) a hladiny antiHBs vyšší než 100 IU/l u 45,8 % IBD pacientů oproti 77,9 % zdravých kontrol (p < 0,0001). Medián hladiny protilátek proti HBs byl signifikantně vyšší u zdravých kontrol (497,0 ± 386,2 IU/l) než u IBD pacientů (253,9 ± 34,5 IU/l), p < 0,0001. Odpověď na očkování nebyla u pacientů s IBD ovlivněna žádnými dalšími vstupními charakteristikami, včetně imunosupresivní terapie a terapie antiTNF. V multivariantní analýze bylo s horší odpovědí na očkování spojeno pouze postižení v oblasti ilea (odds ratio 3,2; 95% confidence interval 1,0–9,7; p = 0,049).

U pacientů s IBD je reakce na očkování proti HBV signifikantně nižší než v běžné populaci. Imunosupresivní léčba nicméně protilátkovou odpověď neovlivňuje.

(epa)

Zdroj: Belle A., Baumann C., Bigard M. A., et al. Impact of immunosuppressive therapy on hepatitis B vaccination in inflammatory bowel diseases. Eur J Gastroenterol Hepatol. 2015 Aug; 27 (8): 877–81; doi: 10.1097/MEG.0000000000000370.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 7x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Hladiny fekálního kalprotektinu jako biomarker léčby rektálním mesalazinem u aktivní ulcerózní kolitidy

Je již známé, že existuje velmi úzká spojitost mezi závažností endoskopicky potvrzeného zánětu a hladinami fekálního kalprotektinu. Japonská studie jako první takto neinvazivně monitoruje účinnost terapie mesalazinovými čípky u pacientů s proktitidou v rámci ulcerózní kolitidy.

Zánětlivé střevní onemocnění a těhotenství

Data týkající se těhotenství a komplikací v těhotenství u žen se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) nejsou zcela jednoznačná. Dánští vědci se zaměřili na potenciální souvislost mezi IBD a medikací vyžadovanou pro kontrolu IBD a komplikacemi spojenými s těhotenstvím (potrat, preeklampsie, předčasný porod, poporodní adaptace vyjádřená pomocí skóre Apgar či vrozenými abnormitami).

Mesalamin s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou

Cílem randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studie mezinárodního týmu odborníků bylo zhodnotit bezpečnost a účinnost nízkých a vysokých dávek perorálně podávaného mesalaminu s prodlouženým uvolňováním u dětí s ulcerózní kolitidou.Všechny novinky