Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vliv genetických a environmentálních faktorů na rozvoj zánětlivých střevních onemocnění u britských dvojčat

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 1.5.2012

Vliv genetických a environmentálních faktorů na rozvoj zánětlivých střevních onemocnění u britských dvojčat

Studie na dvojčatech umožňují nahlédnout do složitých interakcí mezi genetickými a environmentálními faktory uplatňujícími se při rozvoji zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Jedna z takových studií byla nedávno publikována v časopise Inflammatory Bowel Diseases. Její autoři se zabývali spojitostí mezi faktory životního prostředí působícími v dětství a rozvojem Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) u dvojčat.

Autoři zmiňované studie rozeslali dvojčatům s IBD, jejich zdravým protějškům a jejich lékařům dotazníky zaměřené na klinická a demografická data a expozici faktorům životního prostředí. Celkem pak bylo hodnoceno 250 párů dvojčat s IBD (122 CD, 125 UC, 3 CD/UC; 28 konkordantních párů). U konkordantních jednovaječných dvojčat s CD byla prokázána značná shoda stran lokalizace nemoci (κ 0,88, 95% CI 0,45–1,00) a chování nemoci (κ 1,00, 95% CI 0,43–1,00); částečná shoda pak byla v případě věku v době stanovení diagnózy a v potřebě medikamentózní a chirurgické léčby. Konkordantní jednovaječná dvojčata s UC vykazovala značnou shodu stran rozsahu nemoci (κ 0,60; CI 0,13–1,00) a použití léčby thiopuriny (κ 0,73, CI 0,10–1,00). U nekonkordantních dvojčat byla s rozvojem CD spojena v dětství proběhlá symptomatická infekce příušnic (OR 3,8; 95% CI 1,2–11,3) a užívání perorální antikoncepce (OR 4,0; 1,1–14,2). Kouření pak bylo spojeno s rozvojem CD (OR 4,3; 95% CI 1,9–9,8), ale na druhou stranu nepřímo úměrná rozvoji UC (OR 0,3; 95% CI 0,1–0,9). Jak dvojčata s CD, tak i ta s UC trpěla častěji příznaky gastroenteritidy a strávila více času se zvířaty, než tomu bylo u jejich zdravých dvojčat.

Dle výsledků studie se fenotyp nemoci u CD a rozsah nemoci u UC zdál být geneticky ovlivněn. Bylo prokázáno, že kouření je rizikovým faktorem vzniku CD, ale také protektivním faktorem v případě UC. Autoři předpokládají, že s rozvojem IBD může být také spojena časná expozice infekcím v dětství.

(mik)

Zdroj: Ng S. C. et al. Role of genetic and environmental factors in British twins with inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis 2012; 18 (4): 725–36; doi: 10.1002/ibd.21747

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Místní a systémová biologická dostupnost 5-ASA – srovnání tří různých přípravků

Biologická dostupnost tří přípravků (Asacol, Claversal a PENTASA) obsahujících pouze kyselinu 5-aminosalicylovou (5-ASA) byla předmětem studie dánských autorů. Zmiňované studie se účastnilo 8 pacientů s ileostomií a 12 zdravých jedinců, u nichž byla biologická dostupnost hodnocena po 6 dnech léčby dávkou 2 g 5-ASA.

Nový nástroj k posouzení endoskopické závažnosti ulcerózní kolitidy – index endoskopické závažnosti ulcerózní kolitidy (UCEIS)

Velká variabilita v hodnocení endoskopických nálezů vybízí k nalezení a stanovení vhodných popisných parametrů, které by usnadnily a zobjektivnily hodnocení závažnosti ulcerózní kolitidy (UC).

Nové pohledy na etiologii zánětlivých střevních onemocnění

Mezi nejčastější chronická zánětlivá onemocnění (IBD, inflammatory bowel disease) patří ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Procento nově nemocných v posledních letech narůstá a lze předpokládat, že tento nepříznivý trend bude nadále pokračovat.Všechny novinky