Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 7.5.2010

Vitamín B6 jako prevence kolorektálního karcinomu

Doktorka Susanna C. Larsson se svými kolegy z Karolinska Institute ve Stockholmu, ve Švédsku zjistila, že vitamín B6 chrání proti nádoru tlustého střeva, a to speciálně u žen, které konzumují alkohol. Výsledky své studie vědci uveřejnili v červnovém čísle 2005 časopisu Gastroenterology.

Autorka studie uvedla, že vitamín B6 hraje klíčovou roli v metylaci a syntéze DNA. Narušení těchto procesů způsobuje vznik kolorektálního karcinomu.

Do studie bylo zahrnuto celkem 61 433 žen ve věku 40 až 76 let, které v anamnéze neměly žádné nádorové onemocnění. Tyto ženy vyplnily dotazník dotazující se na složení stravy. Tento dotazník opět později aktualizovaly. Během 14,7 let bylo ve sledované skupině zjištěno celkem 805 případů kolorektálního karcinomu.

Výsledky studie ukázaly, že příjem vitamínu B6 byl inverzně spojen s výskytem kolorektálního karcinomu. Ve srovnání se ženami s nejnižším příjmem tohoto vitamínu, měly ženy s jeho nejvyšším příjmem o 34% nižší riziko výskytu kolorektálního karcinomu. Tato spojitost byla nejvíce markantní u žen se středním až vyšším příjmem alkoholu.

Vědci uvedli, že tato studie odhalila další ochranný faktor proti rakovině tlustého střeva a konečníku.

Zdroj:

  1. Gastroenterology. June 2005;128:1830-1837

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Kolorektální karcinom v rodinné anamnéze může znamenat lepší prognózu

Výskyt kolorektálního karcinomu v rodinné anamnéze zvyšuje riziko rozvoje tohoto onemocnění. Podle článku publikovaného v časopise JAMA však mají pacienti se zatíženou rodinnou anamnézou paradoxně lepší prognózu, pokud se u nich kolorektální karcinom skutečně rozvine.

Uplatnění CT kolonografie v diagnostice nádorů tlustého střeva

Metoda zvaná CT kolonografie je neinvazivní možností screeningu kolorektálního karcinomu, přestože přesnost v detekci lézí nebyla dosud jasně definována u asymptomatických dospělých v rizikové skupině.

Intenzivní chemoterapie může být účinná u vysoce rizikových lokalizovaných karcinomů rekta

Neoadjuvantní chemoterapie dvěma různými farmaky namísto jednoho předcházející standardní léčbě může mít dobré výsledky u vysoce rizikových potenciálně operabilních lokalizovaných karcinomů rekta. To je výsledek nové studie provedené na 105 pacientech a v lednu tohoto roku zveřejněné v on-line verzi časopisu The Lancet Oncology.Všechny novinky