Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Užívání mesalazinu jednou denně zlepšuje adherenci pacientů k léčbě

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 21.3.2016

Užívání mesalazinu jednou denně zlepšuje adherenci pacientů k léčbě

Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou příkladem onemocnění, která významně omezují kvalitu života postižených. Vzhledem k chronickému charakteru těchto onemocnění je pro pacienty velkou výzvou dlouhodobě udržet dostatečnou adherenci k léčbě. Právě adherenci ke dvěma různým režimům podávání mesalazinu u nemocných s ulcerózní kolitidou (UC) v remisi sledovala práce uveřejněná v časopisu Inflammatory Bowel Diseases v roce 2014.

Mesalazin je rozpadovým produktem dříve používaného sulfasalazinu. Lék působí na střevní sliznici, omezuje zánět a má antioxidační efekt. Indikovaný je pro nemocné s IBD, jak ve fázi akutního vzplanutí, tak jako udržovací medikace během období remise. K dispozici je v mnoha lékových formách včetně enterosolventních tablet, čípků nebo rektální suspenze. Způsob podání tak lze zvolit podle konkrétní lokalizace postižení. Mesalazin je poměrně bezpečná látka, nežádoucí účinky nejsou příliš časté a závažné; byly pozorovány průjmy, bolesti břicha, bolesti hlavy a zvracení. Výjimečně byly popisovány alergické reakce.

V rámci analýzy publikované v časopisu Inflammatory Bowel Diseases byl porovnáván standardní režim podávání mesalazinu 3× denně s vysokodávkovým schématem, při kterém je účinná látka užívána jen jednou za den. Adherence nemocných a účinnost v prevenci relapsu byla sledována po dobu jednoho roku, zahrnuto bylo celkem 58 nemocných. Ukázalo se, že ti, kteří užívali látku 3× denně, byli signifikantně méně adherentní k medikaci (OR 0,03; 95% CI 0,01−0,08). Lepší adherenci nemocní z obou skupin vykazovali během víkendů a krátce před kontrolou u lékaře i po ní. Naopak s délkou užívání mesalazinu se adherence snižovala.

Výsledky této studie lze aplikovat také na management českých pacientů. I u nás v současné době převládá trend jednoduchých vysokodávkových léčebných režimů. Příkladem přípravků, které jsou v tomto smyslu k dispozici, je například Pentasa Sachet 2 g a Pentasa tbl. 1 g.

(ond)

Zdroj: Gillespie D., Hood K., Farewell D. Electronic monitoring of medication adherence in a 1-year clinical study of 2 dosing regimens of mesalazine for adults in remission with ulcerative colitis. Inflamm Bowel Dis 2014 Jan; 20 (1): 82−91; doi: 10.1097/01.MIB.0000437500.60546.2a.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Léčba ulcerózní kolitidy granulemi s prodlouženým uvolňováním mesalazinu

Ulcerózní kolitida (idiopatická proktokolitida) je chronické zánětlivé onemocnění střevní sliznice, které se obvykle omezuje na tlusté střevo. Základem léčby ulcerózní kolitidy jsou aminosalicyláty (sulfasalazin, mesalazin), pro různý rozsah postižení jsou dostupné různé lékové formy.

Srovnání dávkovacích schémat mesalazinu v terapii ulcerózní kolitidy

Cílem studie francouzských gastroenterologů bylo porovnat účinnost a bezpečnost dávkování sachetů mesalazinu s prodlouženým účinkem v režimu 1× denně vs. 2× denně v léčbě mírné až středně závažné ulcerózní kolitidy.

Perorální budesonid v nové lékové formě účinně navozuje remisi u pacientů s ulcerózní kolitidou

Z nedávno zveřejněné Cochraneovy analýzy vyplývá, že nová technologie řízeného uvolňování perorálně podávaného budesonidu přispívá k účinnému a bezpečnému navození remise u pacientů s ulcerózní kolitidou (UC).Všechny novinky