Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Úloha fekálního kalprotektinu v predikci relapsu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 30.7.2010

Úloha fekálního kalprotektinu v predikci relapsu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Kalprotektin je leukocytární protein, který se uvolňuje z leukocytů po jejich aktivaci. Obsah kalprotektinu ve stolici tedy koreluje s množstvím leukocytů vyloučených do střevního lumen. Vyšetření fekálního kalprotektinu je neinvazivní a jednoduchou diagnostickou metodou, která slouží k odlišení funkčních a organických poruch gastrointestinálního traktu. Jeho úlohou při predikci relapsu nespecifického střevního zánětu se zabývala nedávno publikovaná práce španělských gastroenterologů.

Jednalo se o prospektivní studii, do které bylo zahrnuto 135 pacientů s nespecifickým střevním zánětem v klinické remisi po dobu nejméně 3 měsíců. U všech pacientů byla do 24 hodin po první návštěvě stanovena koncentrace kalprotektinu ve vzorku stolice. Pacienti pak byli následně sledováni po dobu jednoho roku.

Vyšetřovanou skupinu tvořilo 66 pacientů s Crohnovou nemocí (CD) a 69 pacientů s ulcerózní kolitidou (UC). U 39 pacientů (30 %) došlo k relapsu onemocnění. Koncentrace fekálního kalprotektinu byla vyšší u pacientů s relapsem než u těch, kteří zůstali v remisi (444 μg/g oproti 112 μg/g, p < 0,01).

Pacienti s CD a koncentrací kalprotektinu vyšší než 200 μg/g relabovali čtyřikrát častěji než pacienti s nižší koncentrací. U pacientů s UC byla koncentrace kalprotektinu vyšší než 120 μg/g spojena s šestinásobně vyšším rizikem vzplanutí onemocnění. Prediktivní hodnota byla podobná u UC a CD s postižením kolon. V této skupině predikovala koncentrace kalprotektinu vyšší než 120 μg/g riziko recidivy se senzitivitou 80 % a specificitou 60 %. Možnost predikce relapsu byla nižší u pacientů s postižením ilea.

Fekální kalprotektin může být užitečným markerem pro predikci relapsu u pacientů s idiopatickými střevními záněty. Jeho prediktivní hodnota je větší u pacientů s UC a pacientů s kolickou formou CD než u CD s postižením ilea.

(mik)

Zdroj:

 1. Journal of Crohn’s and Colitis, Volume 4, Issue 2, June 2010, 144–152.
 2.  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     4/5, hodnoceno 1x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Nová léčba ulcerózní kolitidy?

  Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

  Frekvence dávkování mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu

  Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.

  Mladí lidé se zánětlivým onemocněním střeva mají vyšší riziko fraktury

  Tým vědců z univerzitních nemocnic v Ženevě a Lausanne prokázal, že mladí lidé, kteří trpí idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) mají nižší kostní denzitu a chabou kostní architekturu ve srovnání se zdravými jedinci stejného věku. Z hlediska rizika fraktury je vhodné tyto nemocné řadit do ohrožené skupiny.  Všechny novinky