Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Ulcerózní kolitida v dětském věku spojena s autoimunitním onemocněním

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 4.12.2012

Ulcerózní kolitida v dětském věku spojena s autoimunitním onemocněním

Patogeneze zánětlivých střevních onemocnění (IBD) je multifaktoriální, přičemž u některých pacientů se navíc setkáváme současně se symptomy dalších autoimunitních onemocnění (AI). Kolitida vyskytující se spolu s AI jater vykazuje, zdá se, jiné klinické charakteristiky, než jsou ty přítomné u "klasické" ulcerózní kolitidy (CUC). Francouzští dětští gastroenterologové se proto pokusili blíže popsat tyto symptomy, aby tak odlišili podskupinu kolitid spojených s autoimunitním onemocněním (CAI) od CUC.

Popisované studie se účastnilo osmadvacet po sobě následujících dětí s kolitidou vyskytující se současně s primární sklerotizující cholangitidou (PSC), celiakií nebo AI hepatitidou. Tyto děti pak byly srovnávány s kontrolní skupinou čítající sedmadvacet dětí s izolovanou UC. U obou skupin byl podrobně analyzován klinický průběh nemoci, histologický nález, stejně tak jako i profil zánětlivých cytokinů ve sliznici kolon.

U skupiny dětí trpících kolitidou spojenou s autoimunitním onemocněním byly v době manifestace nemoci vedle vysoké prevalence autoimunitních onemocnění u příbuzných hlavními gastrointestinálními symptomy bolesti břicha (12/28) a příměs krve ve stolici (12/28) ve srovnání s krvavým průjmem ve skupině s CUC (26/27). V době stanovení diagnózy byl u 18 z 28 CAI pacientů přítomen nález pankolitidy, přičemž ve skupině klasické UC byl tento nález pozorován u 8 z 27 dětí. Patologickoanatomické nálezy přítomné u jedinců s CAI se také lišily od těch s CUC. U pacientů s CAI se hlavní léze nacházely převážně v pravém tračníku. Dále v biopsiích od těchto pacientů byl přítomen vzhled sliznice charakteru pseudoklků se silnou infiltrací eozinofily, mírné léze žlázek a různě zánětlivý infiltrát se sníženými hladinami FOXP3, interleukinu (IL)-2 a thymického stromálního lymfopoetinu (TSLP). Vývoj kolitidy spojené s AI onemocněním byl méně agresivní a při její léčbě byly méně často užity kortikosteroidy či imunomodulátory.

Precizní klinická, histologická a molekulární analýza umožňuje odhalit rozdíly mezi pacienty s klasickou UC a těmi, u kterých je kolitida spojena s AI onemocněním, což by podporovalo hypotézu odlišných autoimunitních projevů u IBD.

(mik)

Zdroj: Ordonez F. et al. Pediatric ulcerative colitis associated with autoimmune diseases: a distinct form of inflammatory bowel disease? Inflamm Bowel Dis. 2012 Oct; 18 (10): 1809–17; doi: 10.1002/ibd.22864.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin je možné v léčbě ulcerózní kolitidy podávat jednou denně

Na kongresu ECCO (Evropean Crohns Colitis Organisation) v únoru 2012 v Barceloně byly prezentovány výsledky studie, která prokázala noninferioritu mesalazinu v dávce 4 g jednou denně v porovnání se standardní dávkou 2 g dvakrát denně u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou.

Lokální podání léku v mikročásticích je příslibem do budoucna pro pacienty s nespecifickými střevními záněty

První in vivo studie u lidí ukázala hromadění mikročástic podaných per rectum v lézích střevní sliznice u osob s nespecifickými střevními záněty.

Antibiotika v dětství versus nespecifické střevní záněty

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická zánětlivá onemocnění trávicího traktu. Řadí se mezi ně například Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.Všechny novinky