Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Účinnost dlouhodobé léčby 4,0 g mesalazinu/den v udržovací léčbě ulcerózní kolitidy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 9.6.2015

Účinnost dlouhodobé léčby 4,0 g mesalazinu/den v udržovací léčbě ulcerózní kolitidy

Zdá se, že dlouhodobá léčba vysokými dávkami mesalazinu (4,0 g/den) je u pacientů s ulcerózní kolitidou efektivnější než její standardní krátkodobá aplikace pouze v akutním stavu pro navození remise.

Mesalazin je klíčovou látkou užívanou v léčbě mírné až středně aktivní ulcerózní kolitidy (UC). Léčba vysokými dávkami mesalazinu (4,0 g/den) se standardně využívá v indukční terapii. Její účinnost v udržovací léčbě však dosud nebyla určena. Studie japonských autorů měla za cíl zhodnotit efektivitu nepřetržité léčby dávkou 4,0 g mesalazinu/den.

Do multicentrické retrospektivní studie byli zařazeni pacienti s UC podstupující akutní indukční terapii 4,0 g mesalazinu/den. Ti pacienti, u nichž došlo ke klinickému zlepšení nebo remisi, byli rozděleni do dvou podskupin podle mediánu trvání léčby vysokými dávkami mesalazinu. Byly analyzovány frekvence klinických relapsů a doba do jejich vypuknutí.

Studie celkem zahrnula 180 pacientů s aktivní UC. Z dané skupiny bylo poté vyselektováno 115 pacientů, u nichž došlo ke klinickému zlepšení nebo kteří dosáhli po úvodní léčbě 4,0 g mesalazinu/den klinické remise. Tito byli rozděleni do dvou podskupin: krátkodobě léčení (≤ 105 dní; n = 58) a dlouhodobě léčení (˃ 105 dní; n = 57). U 45 pacientů (39,1 %) došlo k relapsu: jednalo se o 28 subjektů (48,3 %) z krátkodobě léčené skupiny a 17 subjektů (29,8 %) z dlouhodobě léčené skupiny. Rozdíl byl statisticky významný (P ˂ 0,05). Doba bez relapsů byla významně vyšší u dlouhodobě léčené skupiny (P ˂ 0,05). Průměrný čas do relapsu byl u dlouhodobě léčené skupiny významně delší než u krátkodobě léčené skupiny (425,6 ± 243,8 dní vs. 277,4 ± 224,5 dní; P ˂ 0,05).

Dlouhodobá kontinuální léčba vysokými dávkami mesalazinu (4,0 g/den) se zdá být u pacientů s UC efektivnější než její krátkodobá aplikace pro navození remise. Z důvodu četných limitů studie je však třeba výsledky potvrdit prospektivním randomizovaným hodnocením.

(the)

Zdroj: Takeshima F., Matsumura M., Makiyama K. et al. Efficacy of long-term 4.0 g/day mesalazine (Pentasa) for maintenance therapy in ulcerative colitis. Med Sci Monit 2014; 20: 1314–1318.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3,3/5, hodnoceno 12x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Různé dávkovací intervaly mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou

Cílem této studie bylo u pacientů s aktivní ulcerózní kolitidou porovnat dávkování mesalazinu jednou denně (4 g) a dvakrát denně (2× 2 g) ve formě granulí s prodlouženým uvolňováním z hlediska dosažení remise a zachování bezpečnosti léčby.

Kolektomie u ulcerózní kolitidy zvyšuje riziko žilní tromboembolie

Provedení kolektomie je u pacientů s ulcerózní kolitidou, kteří nereagují na farmakoterapii, rizikové s ohledem na zvýšený výskyt žilní tromboembolie (VTE). Výskyt této komplikace je u operovaných pacientů vysoký i při heparinizaci a riziko navíc s časem stoupá.

Riziko rozvoje zánětlivého střevního onemocnění s ohledem na rodinnou zátěž

Dánská studie byla zaměřena na zkoumání rizika rodinné zátěže pro vývoj zánětlivého střevního onemocnění (IBD). Jednalo se o populační studii zahrnující celou dánskou populaci v průběhu let 1977–2011. Jednalo se o více než 8 milionů jedinců se zaznamenanými 200 miliony osoboroků. Z národních registrů byly získány informace o jedincích s IBD (celkem 45 780) a jejich rodinných vazbách.Všechny novinky