Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Transplantace tenkého střeva

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 9.2.2010

Transplantace tenkého střeva

Transplantace tenkého střeva nabízí naději na prodloužení délky života a zlepšení jeho kvality dospělým i dětem se selhávající funkcí střeva a život ohrožujícími komplikacemi dlouhodobé totální parenterální výživy. Transplantace tenkého střeva je využívána především v pediatrii – přibližně dvě třetiny pacientů jsou děti. Během svého více než třicetiletého vývoje se transplantace tenkého střeva přesunula z pole experimentální medicíny na širší působiště klinické medicíny, kde začíná být využívána jako standardní terapeutický přístup.

Jde však o velmi náročný výkon, který je prováděn jen v několika centrech na světě; pacienti jsou pro vysoké riziko vzniku komplikací velmi pečlivě vybíráni. Zahájení klinického programu transplantace tenkého střeva je v České republice v blízké době plánováno v IKEMu.

Ve srovnání s transplantacemi jiných orgánů byla ale transplantace střeva méně úspěšná a musela během svého vývoje překonat řadu překážek. Osídlení střeva lymfocyty je příčinou mnoha stimulů pro rejekci tkáně. Proliferace bakterií ve střevě zvyšuje riziko infekce po transplantaci.

První pokus o transplantaci střev u člověka se odehrál během šedesátých let minulého století. V té době pacienti trpěli po rozsáhlejších operacích, při kterých byl odstraněn větší úsek tenkého střeva, malnutricí. Parenterální výživa nebyla v té době ještě dostupná a chirurgové doufali, že by transplantované střevo mohlo nahradit odstraněný úsek. První pacienti ale většinou zemřeli na následky technických komplikací, rejekce transplantátu nebo na infekci. První úspěšná transplantace střev byla provedena až v roce 1987 v Pittsburghu. Limitujícím faktorem úspěchu byla podobně jako u transplantátů jiných orgánů úspěšná imunosuprese a zavedení cyklosporinu.

Kteří pacienti jsou indikováni k transplantaci tenkého střeva?

Potenciálními kandidáty na transplantaci střeva jsou pacienti s nedostatečnou funkcí střeva, kteří špatně zvládají parenterální příjem potravy. Mezi nejčastější onemocnění, která mohou být řešena transplantací, patří:
  • syndrom krátkého střeva způsobený např. Crohnovou nemocí, gastroschízou, volvulem, traumatem, nekrotizující enterokolitidou či ischemií,
  • nízká motilita způsobená pseudoobstrukcí, Hirschsprungovou nemocí, viscerální neuropatií,
  • nádorová onemocnění střeva, familiární polypóza, Gardnerova nemoc.
(hak)

Zdroje:

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

MR enterografie eliminuje zbytečnou radiační zátěž u pacientů s nespecifickým střevním zánětem

Podle studie prováděné na Lékařské fakultě Brownovy univerzity v Providence je MR enterografie efektivním pomocníkem při evaluaci klinického stavu a dosavadní terapie u pacientů s Crohnovou nemocí, aniž by bylo nutné pacienty vystavit zbytečné radiační zátěži.

Využití probiotik v klidové fázi přispívá ke zlepšení stavu střevní sliznice na myším modelu kolitidy

Podle nové studie může probiotikum obsahující bakterii Bacillus polyfermenticus pomoci myším zbavit se následků kolitidy. Dochází k tomu díky vlivu na angiogenezi a zlepšení hojení ran střevní sliznice. Angiogenní efekt B. polyfermenticus na intestinální mikrovaskulární endoteliální buňky je zprostředkován pomocí IL-8.

Krevní transfuze v léčbě akutní anemie u nespecifických střevních zánětů

Alogenní krevní transfuze se často používá jako první volba při léčbě akutní anemie u pacientů se zánětlivým onemocněním střev, zejména pokud vznikla v důsledku gastrointestinální nebo peroperační krevní ztráty. Shrnout tento postup se pokusili lékaři z transfuzního oddělení ve španělském univerzitním městě Zaragoza.Všechny novinky