#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Transperineální ultrazvuk u perianálního postižení u Crohnovy choroby

22. 12. 2013

Transperineální ultrazvuk (TPUS) je jednoduchou a přesnou diagnostickou metodou použitelnou v péči o pacienty s perianální formou Crohnovy choroby (CD). Tuto metodu lze využít při stanovení postižení, zejména rozsahu fistul, i při následném sledování pacientů s perianální formou CD.

Transperineální ultrazvuk (TPUS) je jednoduchou a přesnou diagnostickou metodou použitelnou v péči o pacienty s perianální formou Crohnovy choroby (CD). Toto je závěr práce publikované v aktuálním čísle časopisu Infammatory Bowel Diseases.

Italští autoři ve své práci srovnávali TPUS a zobrazení perianální oblasti magnetickou rezonancí a hodnotili, jak přesný je TPUS, pokud jde o klasifikaci perianální formy CD s pomocí Parksovy klasifikace a kritérií Americké gastroenterologické společnosti.

Do studie autoři zařadili 59 po sobě jdoucích pacientů s potvrzenou či suspektní perianální CD. Tito pacienti podstoupili TPUS i MRI v rozmezí maximálně 10 dnů. Fistuly a perianální postižení byly klasifikovány pomocí obou zmíněných klasifikací. Další hodnocení (založené na proktologickém nálezu a popisu MRI) prováděl nezávislý chirurg, přičemž jeho hodnocení bylo považováno za zlatý standard.

U 46 pacientů bylo popsáno 64 fistul (9 intersfinkterových, 34 transsfinkterových, 2 suprasfinkterové, 9 extrasfinkterových a 10 anovaginálních) a 23 abscesů. 51/54 perianálních fistul a 9/10 anovaginálních fistul bylo detekovatelných pomocí TPUS a 58 bylo správně klasifikovaných (senzitivita 94,4 %, 90 % a 90,6 %, respektive). Celkově byly s pomocí TPUS správně nalezeny a klasifikovány fistuly u 89 % pacientů. Naopak s pomocí TPUS bylo detekováno pouze 11/23 abscesů (senzitivita 47,8 %). Souhlasný nález na MRI i TPUS, který vedl ke stanovení typu perianálního onemocnění (jednoduché versus komplexní), byl poměrně dobrý.

Dle autorů je tedy TPUS velmi jednoduchou a přitom přesnou diagnostickou metodou, dobře použitelnou pro klasifikaci perianálních fistul u CD. Tuto metodu lze využít při stanovení postižení i při následném sledování pacientů s perianální CD.

(eza)

Zdroj: Maconi G., et al. Transperineal perineal ultrasound versus magnetic resonance imaging in the assessment of perianal Crohn's disease. Infalmm Bowel Dis. 2013 Dec; 19 (13): 2737–43; doi: 10.1097/01.MIB.0000436274.95722.e5



Štítky
Dětská gastroenterologie Gastroenterologie a hepatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#