Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Sporadické adenomy a adenoma-like dysplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou podstupujících polypektomii

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 12.3.2012

Sporadické adenomy a adenoma-like dysplazie u pacientů s ulcerózní kolitidou podstupujících polypektomii

U pacientů s ulcerózní kolitidou (UC) se setkáváme se zvýšeným rizikem vzniku kolorektálních dysplazií a karcinomu. Dosud se jen málo studií zabývalo klinickými dopady přítomnosti dysplastických polypů připomínajících sporadické adenomy, které bývají odstraňovány endoskopickou polypektomií. Tato problematika však byla předmětem americké studie publikované v prestižním časopise Inflammatory Bowel Diseases.

Autoři pomocí centralizovaného diagnostického indexu identifikovali pacienty, u kterých byla hodnocena v letech 1994 až 2004 aktivita UC a přítomnost polypoidních dysplazií, a kteří pak byli následně sledováni od provedení polypektomie až do poslední kolonoskopie. Tito pacienti byli rozděleni do dvou skupin podle výskytu polypů, a to buď v rámci (adenoma-like dysplazie) nebo mimo (sporadický adenom) nejproximálnější endoskopický nebo histologický rozsah kolitidy. Sledovanými parametry byly rozvoj následné kolorektální neoplazie, dysplazie v ploché sliznici (takzvaná flat-dysplazie) nebo karcinomu. Kumulativní pravděpodobnost těchto koncových bodů studie byla odhadnuta pomocí Kaplan-Meierovy analýzy a spojitost s klinickými faktory pak byla hodnocena pomocí Coxova regresního modelu proporcionálního rizika.

U devadesáti pěti pacientů byla nalezena polypoidní dysplazie, z toho 77 podstoupilo polypektomii. Kumulativní pravděpodobnost následného rozvoje kolorektální neoplazie u polypektomovaných pacientů byla 18 % v prvním roce a 69 % v pátém roce. Po polypektomii byl kumulativní výskyt karcinomu nebo dysplazie v ploché sliznici 2 % v prvním roce a 13 % v pátém roce. Modely proporcionálního rizika ukázaly, že tyto výsledky nebyly signifikantně spojeny s typem polypu, primární sklerotizující cholangitidou, rodinnou anamnézou kolorektálního karcinomu, užíváním 5-aminosalicylátů, rozsahem kolitidy nebo dobou trvání nemoci.

Ačkoli může být polypektomie bezpečným řešením adenomů vyskytujících se u většiny pacientů s UC, byla pětiletá kumulativní incidence karcinomu nebo dysplazie v ploché sliznici 13 %. Tito pacienti by proto měli být pečlivě sledováni.

(mik)

Zdroj: Kisiel JB, et al. Outcome of sporadic adenomas and adenoma-like dysplasia in patients with ulcerative colitis undergoing polypectomy. Inflamm Bowel Dis 2012(Feb);18(2):226-235. Doi: 10.1002/ibd.21687

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Mesalazin v doporučených postupech léčby ulcerózní kolitidy: vodítka pro praxi

Doporučené postupy pro praxi odráží nejnovější vědecké poznatky a umožňují efektivní rozhodnutí o léčbě na podkladě medicíny založené na důkazech.

Mezenterický tuk jako zdroj C-reaktivního proteinu a cíl bakteriální translokace u Crohnovy nemoci

Je obecně známo, že hyperplazie mezenterického tuku je charakteristickým znakem Crohnovy nemoci (CD) a C-reaktivní protein (CRP) koreluje s aktivitou této nemoci. Francouzští vědci zkoumali, jestli by mezenterické adipocyty mohly být zdrojem CRP u CD a jestli mohou zánětlivé a bakteriální spouštěče stimulovat jeho produkci adipocyty.

Zvýšené riziko rozvoje IBD u žen s endometriózou

Spojitost mezi endometriózou a některými autoimunitními nemocemi již byla v minulosti naznačena. Nicméně vliv endometriózy na riziko vzniku zánětlivých střevních onemocnění (IBD) zůstává neznámý. Dánští lékaři se proto rozhodli posoudit riziko vzniku Crohnovy choroby (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) u neselektované celonárodní dánské kohorty žen s endometriózou.Všechny novinky