Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 7.10.2012

Souvislost mezi variantami genu NR1H4 kódujícího nukleární receptor pro žlučové kyseliny FXR a nespecifickými střevními záněty

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases, IBD) vznikají na základě interakcí mezi faktory vnějšího prostředí a neadekvátní imunitní odpovědí střeva u geneticky predisponovaných jedinců. Protože žlučové kyseliny a jejich nukleární receptor, FXR, regulují zánětlivou odpověď a imunitní bariéru v trávicím traktu, mohou genetické varianty receptoru FXR ovlivňovat riziko vzniku IBD.

Farnesoidní X-receptor a jeho význam

Farnesoidní X-receptor (FXR), kódovaný genem NR1H4, je nukleární receptor, který funguje jako hlavní senzor intracelulární hladiny žlučových kyselin. Jako odpověď na zvýšenou hladinu žlučových kyselin indukuje FXR expresi protektivních genů proti toxickému působení žlučových kyselin v játrech a střevě.

Nedávno byly zveřejněny výsledky studie, jejíž autoři zkoumali možnou souvislost mezi pěti různými variantami (rs3863377, rs7138843, rs56163822, rs35724, rs10860603) genu NR1H4 kódujícího receptor FXR a výskytem IBD. Autoři studie provedli genotypizaci pěti variant genu pro FXR u 1138 jedinců (591 bez IBD, 203 pacientů s ulcerózní kolitidou, 344 s Crohnovou chorobou).

Výsledky

Bylo zjištěno, že varianta genu NR1H4 rs3863377 je významně častější u kontrol bez IBD než u jedinců s IBD, zatímco varianta rs56163822 se u kontrol bez IBD vyskytuje naopak méně často. Celková distribuce haplotypu se lišila mezi zdravými kontrolami a jedinci s IBD (p = 0,003) a tento rozdíl byl pozorován také u skupiny zdravých kontrol a skupiny pacientů s ulcerózní kolitidou (p = 0,004), avšak nikoli u skupiny zdravých kontrol a skupiny pacientů s Crohnovou chorobou (p = 0,079).

Výsledky studie podle autorů ukazují, že genetická variabilita genu pro receptor FXR je spojena s výskytem IBD, a podtrhují tak vztah mezi signálními drahami žlučových kyselin a vznikem zánětlivé odpovědi ve střevě.

(vek)

Zdroj: Attinkara R. et a.l: Association of genetic variation in the NR1H4 gene, encoding the nuclear bile acid receptor FXR, with inflammatory bowel disease. BMC Res Notes. 2012 Aug 28; 5 (1): 461.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Role rektálních B1a lymfocytů u pacientů s ulcerózní kolitidou objasněna

Etiologie ulcerózní kolitidy (zkr. UC) zůstává i v dnešní době neznámá. Existují studie naznačující její souvislost s abnormální imunologickou odpovědí na střevní antigeny.

Neplánovaná gravidita u ženy s Crohnovou nemocí - kazuistika

U pacientek s idiopatickými střevními záněty a po resekci střev může dojít ke snížení účinnosti orálních kontraceptiv. U těchto žen je riziko selhání perorální kontracepce zvýšeno, neboť je zrychlena pasáž tráveniny nemocným střevem a dochází k malabsorpci.

Aspirin, nesteroidní antiflogistika a riziko Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy – kohortová studie

Acylpyrin a nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) působí protizánětlivě, přesto ale bylo jejich užívání dle některých studií spojeno s vyšší pravděpodobností rozvoje Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.Všechny novinky