Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Souvislost mezi juvenilní idiopatickou artritidou a zánětlivými střevními onemocněními

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.9.2010

Souvislost mezi juvenilní idiopatickou artritidou a zánětlivými střevními onemocněními

Juvenilní idiopatická artritida i zánětlivá střevní onemocnění jsou autoimunitní onemocnění, která se často vyskytují spolu. Jak ve své studii zkoumali dětští lékaři z pařížské Université Paris-Descartes, u některých pacientů léčených s JIA se právě IBD vyvinuly. Své výsledky pak publikovali v odborném medicínském periodiku Rheumatology (Oxford).

Za všechno můžou protilátky

Jak juvenilní idiopatická artritida, tak i zánětlivá střevní onemocnění jsou autoimunitními chorobami. Ty mají negativní vlastnost v tom, že při onemocnění jednou autoimunitní chorobou se rapidně zvyšuje šance, že se autoimunitní zánět přesune i na jiné orgány. Lékaři z oddělení dětské nefrologie Hôpital Necker Enfants Malades a Assistance Publique-Hôpitaux de Paris spadající pod Université Paris-Descartes se ve své studii pokusili objasnit, jak se juvenilní idiopatická artritida podepíše na případném vzniku střevních zánětů.

Do studie bylo zařazeno celkem osm malých pacientů, kteří byli před svým 18. rokem léčeni pro JIA pomocí anti-TNF terapie. Doba léčby se pohybovala od 11 do 78 měsíců před nástupem příznaků střevních zánětlivých onemocnění. U všech pacientů byla provedena biopsie střevní tkáně a všechny vzorky byly posuzovány stejným patologem, aby se předešlo případným neshodám.

JIA a IBD spolu souvisí

Z osmi sledovaných pacientů jich šest trpělo bolestí břicha, čtyři průjmem a čtyři nechutenstvím. U třech pacientů se dokonce vyvinul anální absces a u jednoho i vředy v ústní dutině. Po patologickém rozboru tkání byla u pěti pacientů diagnostikována a potvrzena Crohnova choroba a u zbývajících třech zatím nespecifikované zánětlivé střevní onemocnění. Čtyři malí pacienti dokonce trpěli těžkou pankolitidou.

U všech pacientů proto byla vysazena původní anti-TNF terapie a u šesti z nich byla zahájena léčba IBD. Jako lék první volby byl použit infliximab. U všech léčených pacientů pak došlo k částečnému zlepšení jejich stavu.

Jak ale lékaři varují, u všech pacientů léčebných pro JIA pomocí anti-TNF-alfa preparátů je třeba sledovat i jejich zdravotní stav, co se týče střevních zánětů. Z výsledků studie totiž vyplynulo podezření, že tato terapie u pacientů s JIA zvyšuje riziko vzniku zánětlivých střevních onemocnění. Malý počet subjektů ve studii však znamená, že tento poznatek není možné považovat za potvrzený. K tomu by bylo potřeba uspořádat další a mnohem větší studie.

(kam)

Zdroj:

  1. Dallocchio A. et al.: Occurrence of inflammatory bowel disease during treatment of juvenile idiopathic arthritis with etanercept: a French retrospective study. Rheumatology 2010; 49 (9): 1694–8.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nové poznatky ve výzkumu probiotik

Za posledních pár let došlo k výraznému pokroku ve výzkumu probiotik, jehož cílem je zejména ozřejmit mechanizmus jejich účinku. Různé genomické a proteomické studie odhalují geny a proteiny podílející se na adaptaci probiotik v těle hostitele. Studie na buněčných kulturách a zvířecích modelech zdůrazňují úlohu probiotik při vývoji střeva, výživě, udržení mikrobiální rovnováhy, jejich cytoprotektivní efekt, bariérovou funkci a roli v oblasti přirozené imunity či zánětu.

Kapslová endoskopie v dětském věku

Kapslová endoskopie (CE) je bezpečná a užitečná metoda i u dětí s hmotností pouze 11,5 kg, uvádí závěry retrospektivní studie publikované v časopise Gastrointestinal Endoscopy. Autoři stude pod vedením dr. Noela z Medical College of Wisconsin v Milwaukee vyhodnocovali 123 po sobě následujících vyšetření kapslových endoskopií provedených u 117 pacientů.

Peristomická dermatitida

Peristomická dermatitida často postihuje kůži v okolí vyústění stomie. Tyto komplikace ale mnohdy pacienti lékaři neohlašují a dermatitida zůstává neléčená i roky, přestože významně ovlivňuje zvládnutí chirurgického výkonu, následnou rekonvalescenci pacienta a také kvalitu života.Všechny novinky