Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Role rektálních B1a lymfocytů u pacientů s ulcerózní kolitidou objasněna

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 1.10.2012

Role rektálních B1a lymfocytů u pacientů s ulcerózní kolitidou objasněna

Etiologie ulcerózní kolitidy (zkr. UC) zůstává i v dnešní době neznámá. Existují studie naznačující její souvislost s abnormální imunologickou odpovědí na střevní antigeny. Jedním z mechanismů ochraňujících střevo proti agresivním antigenům je produkce imunoglobulinu A. Ten je uvolňován zejména B-lymfocyty, jmenovitě subpopulací B1a.

Tým vědců z italské Padovy se rozhodl na základě domněnky ověřit, zdali mají pacienti s UC zvýšené množství B1a lymfocytů v rektální mukóze v porovnání se zdravými jedinci.

Do studie zahrnuli 32 biopsií rektální tkáně (15 pacientů s UC, 17 zdravých jedinců). Po mechanické disagregaci vzorků následovala analýza množství CD5+ B-buněk trojbarevnou průtokovou cytometrií. Pokus zahrnoval taktéž imunohistochemickou analýzu B- a T-lymfocytů. Vyhodnocován byl vztah mezi koncentrací rektálních B1a-buněk, sedimentací erytrocytů, množstvím C-reaktivního proteinu a klinickým, endoskopickým a histologickým obrazem UC.

Koncentrace i poměr zastoupení B-lymfocytů (CD19+/CD45+) byly signifikantně vyšší u pacientů s UC ve srovnání s kontrolní skupinou (47,85 % ± 3,12 % vs. 26,10 % ± 3,40 %, P = 0,001, 501 ± 91 buněk/mm2 vs. 117 ± 18 buněk/mm2, P < 0,001). Stejně tak i denzita B1a-buněk v rektu vykazovala vyšší hodnoty u UC skupiny (85 ± 15 buněk/mm2 vs. 31 ± 6,7 buněk/mm2, P = 0,009). Poměr (CD5/CD19+) B1a-buněk inverzně koreloval s endoskopickou klasifikací (Rs = –0,637, P < 0,05).

Závěrem lze konstatovat, že B1a-lymfocyty jsou do patogeneze UC nepochybně zapojeny. Na přesné vysvětlení jejich role u časné fáze UC a celkové aktivity choroby si však musíme ještě počkat.

(msd)

Zdroj: Guiseppe de Franchis et all. B1a lymphocytes in the rectal mucosa of ulcerative colitis patients. World Journal of Gastroenterology. 2012 January 14; 18 (2): 144–149.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Neplánovaná gravidita u ženy s Crohnovou nemocí - kazuistika

U pacientek s idiopatickými střevními záněty a po resekci střev může dojít ke snížení účinnosti orálních kontraceptiv. U těchto žen je riziko selhání perorální kontracepce zvýšeno, neboť je zrychlena pasáž tráveniny nemocným střevem a dochází k malabsorpci.

Aspirin, nesteroidní antiflogistika a riziko Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy – kohortová studie

Acylpyrin a nesteroidní antiflogistika (NSAIDs) působí protizánětlivě, přesto ale bylo jejich užívání dle některých studií spojeno s vyšší pravděpodobností rozvoje Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy.

Predikce adherentního chování u pacientů s IBD

Nonadherence k medikamentózní léčbě může mít zásadní dopad na průběh léčby zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Prokazatelně je spojena s vyšší aktivitou choroby.Všechny novinky