Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 19.12.2008

Rizikové faktory pro nutnost chirurgické léčby u pediatrických pacientů s Crohnovou chorobou

Kumulativní incidence nutnosti chirurgické léčby se u dospělých pacientů s Crohnovou nemocí pohybuje mezi 40 a 70 procenty v průběhu deseti let od stanovení diagnózy. Cílem americké studie publikované v časopise Gastroenterology v roce 2006 bylo prostřednictvím retrospektivní studie zjistit kumulativní incidenci a rizikové faktory pro resekci střev u pediatrických pacientů s Crohnovou nemocí.

Pro účely studie byla posuzována data od 989 pacientů s Crohnovou nemocí ve věkovém rozmezí 0–17 let v době stanovení diagnózy. Tato data byla shromažďována v průběhu let 2000–2003 v šesti amerických gastroenterologických centrech zaměřených na pediatrické pacienty.

Z celého souboru byla chirurgická intervence nutná u 128 pacientů. Kumulativní incidence nutnosti operace byla 17 procent v průběhu pěti let a 28 procent v průběhu deseti let od stanovení diagnózy idiopatických střevních zánětů.

Rizikové faktory

Zvýšené riziko nutnosti operace bylo pozorováno u pacientů, u kterých byla zjištěna leukocytóza, hypoalbuminemie a pozitivita na protilátky proti Saccharomyces cerevisiae. Ženské pohlaví, iniciální diagnóza ulcerózní kolitidy, neprospívání a opožděný růst, stejně tak jako přítomnost abscesů, fistul nebo striktur, byly také spojeny se zvýšenou pravděpodobností chirurgické intervence.

Skupiny se sníženým rizikem operace

Naopak ve skupině se sníženým rizikem byly děti, u kterých byla stanovena diagnóza ve věku 3–5 let nebo 6–12 let, což pravděpodobně souvisí s včasným rozpoznáním onemocnění a nasazením efektivní léčby, která umožnila zpomalit progresi onemocnění. Stejně tak bylo riziko nižší i u dětí, které měly horečku. Autoři se domnívají, že horečka jako jeden z častých symptomů střevních zánětů mohla přispět k včasnému stanovení diagnózy.

Aminosalyciláty a infliximab jako protektivní faktory

Jako významný protektivní faktor snižující riziko operace se uplatnila léčba 5'ASA a infliximabem. Také popsaný vztah mezi užíváním aminosalycilátů a mírnějšími symptomy reflektuje účinnost léčby. Riziko operace bylo naopak zvýšeno u dětí, které byly léčeny cyklosporinem.

Posouzení rizika operace v průběhu Crohnovy nemoci a identifikace rizikových a protektivních faktorů u pediatrických pacientů umožní upřesnit doporučení pro léčbu, která může zlepšit průběh onemocnění a snížit riziko nutnosti operace.

Příjemné prožití vánočních svátků vám přeje redakce webu Střevní-Záněty.cz.

Zdroj:

  • Risk Factors for Initial Surgery in Pediatric Patients with Crohn's Disease, N. Gupta et al., Gastroenterology 2006; 130: 1069–1077.
(hak)

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Identifikován časný gen pro zánětlivá onemocnění střev

Studie Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy u dětí identifikovala gen, který má vliv na vznik těchto onemocnění v brzkém věku. Tento objev je proto nadějí pro potenciální novou cílenou léčbu.

Někteří pacienti s nespecifickými střevními záněty dostávají výrazně vyšší dávku radiace

Průměrná roční dávka ionizujícího záření, kterou pacienti s idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) dostávají, je srovnatelná s přirozenou radiací, které je vystavena většina Američanů a Evropanů.

Alternativní metody v léčbě IBD

Na Rush University v americkém Illinois byly v červnu zahájeny dvě nové studie. První z nich si klade za cíl popsat vliv alternativní medicíny na zdravotní stav pacientů s ulcerózní kolitidou....Všechny novinky