Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Rizikové faktory nespecifických střevních zánětů (IBD)

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 10.6.2016

Rizikové faktory nespecifických střevních zánětů (IBD)

Stoupající incidence nespecifických střevních zánětů (IBD) ukazuje na možnou interakci životního prostředí a našich genů. Australští autoři provedli studii rizikových faktorů souvisejících s IBD u dvou různých skupin obyvatel Austrálie (běloši a migranti z oblasti Blízkého východu) a zjistili, že se skutečně poměrně dost liší. Výsledky ukazují na dynamickou souhru podmíněných faktorů a okolního světa.

Nespecifické střevní záněty vznikají na základě interakce mezi genetickou výbavou, zevními rizikovými faktory, střevní mikroflórou a imunitní dysregulací u konkrétního jedince. Studium rizikových faktorů IBD u skupin migrantů ze třetího světa, ve kterých jsou tato onemocnění vzácná, do vyspělých krajin, kde je prevalence těchto chorob velmi vysoká, může vnést více světla do možných souvislostí mezi vlivy životního prostředí a imunitními rizikovými faktory.

Studované skupiny

Autoři práce srovnávali rizikové faktory u skupiny migrantů z Blízkého východu, kteří emigrovali do Austrálie, a porovnávali je s australskou bělošskou populací. Obě tyto populace měly i své příslušné kontrolní skupiny v Austrálii a jedna kontrolní skupina byla sledována rovněž přímo v oblasti Blízkého východu (konkrétně v Libanonu). Celkem bylo do studie zahrnuto 795 osob, z toho 154 blízkovýchodních migrantů (153 v kontrolní skupině), 162 australských bělochů (173 v kontrolní skupině) a 153 lidí v kontrolní skupině v Libanonu.

Výsledná zjištění

Výsledky studie jsou velmi zajímavé. Kouření zvyšuje riziko Crohnovy choroby (CD) ve všech skupinách, zatímco u lidí trpících ulcerózní kolitidou (UC) toto riziko naopak snižuje, ovšem pouze u bělochů. Užívání antibiotik redukuje riziko obou IBD u migrantů z Blízkého východu, ale naopak zvyšuje riziko jejich vzniku u australských bělochů.

Existuje řada hygienických ukazatelů (bydlení na venkově, kontakt s domácími zvířaty, resp. jejich chování a krmení), které snižují riziko vzniku IBD u osob z Blízkého východu, a přitom u bělochů nemají signifikantní význam. Dalšími výraznými rizikovými faktory jsou rodinná anamnéza IBD, apendektomie, tonzilektomie a kojení. To výrazně snižuje riziko CD i UC u migrantů a délka kojení tento trend ještě prohlubuje.

Závěr

Rozdílný vliv jednotlivých rizikových faktorů vzniku IBD u imigrantů a australských bělochů napovídá, že genetická výbava jedince má v rozvoji IBD velký význam. 

(lsf)

Zdroj: Yanna K., Viraj K., Mohamad K. et al. Inflamatory bowel disease risk factors: a population-based case-control of Middle Eastern migration to Australia. Clin Gastroenterol Hepatol 2015 Aug; 13 (8): 1453−1463.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Příprava před kolonoskopií: kombinace pikosulfát sodný / magnezium-citrát je srovnatelně účinná s makrogolem při lepší tolerabilitě a adherenci

Nová metaanalýza z května 2016 souhrnně vyhodnotila 25 studií porovnávajících efektivitu těchto dvou látek. Kromě čistoty střeva byla dokumentována i spokojenost pacientů.

Účinnost a tolerance nízkoobjemové přípravy na kolonoskopii

Kolonoskopie je běžným screeningovým vyšetřením, které umožňuje zachytit kolorektální karcinom v časné fázi nebo teprve ve stadiu prekancerózy. Předpokladem úspěšného vyšetření je dobrá příprava střeva, tedy jeho úplné vyprázdnění, protože jakékoliv zbytky potravy zhoršují přehlednost sliznice.

Kombinace perorálního a rektálního mesalazinu při léčbě ulcerózní kolitidy − dopady na příznaky a kvalitu života

Mají pacienti léčení perorálním mesalazinem větší šanci na zlepšení, pokud přidáme i mesalazin ve formě klyzmatu? Studie PINCE ukázala, že ano. Nyní se výzkumníci zabývali jednotlivými aspekty tohoto zlepšení podrobněji.Všechny novinky