Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Riziko vzniku maligního lymfomu u pacientů s IBD léčených imunosupresivy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.10.2011

Riziko vzniku maligního lymfomu u pacientů s IBD léčených imunosupresivy

U většiny pacientů se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) je imunosupresivní terapie, např. thiopuriny nebo blokátory tumor nekrotizujícího faktoru, nevyhnutelná k udržení nemoci pod kontrolou. Použití imunosupresiv bývá nicméně spojováno se zvýšeným rizikem rozvoje maligního lymfomu. Autoři nedávno publikované nizozemské studie se proto pokusili odhadnout relativní riziko vzniku maligního lymfomu u pacientů s IBD.

Z nizozemské národní databáze byli vybráni pacienti s IBD, u kterých došlo v letech 1997 až 2004 k rozvoji lymfomu. Data týkající se potvrzených případů lymfomu byla získána ze záznamů jednotlivých nemocnic, a to včetně údajů o infekci virem Epstein-Barrové (EBV). Z nizozemského statistického úřadu pak byla získána věk zohledňující osmiletá incidence maligního lymfomu.

V kohortě čítající 17 834 pacientů s IBD bylo zachyceno celkem 44 maligních lymfomů, což by svědčilo pro relativní riziko 1,27 (95% CI: 0,92–1,68). Pouze 19 z těchto 44 pacientů (43 %) však bylo léčeno azathioprinem nebo 6-mercaptopurinem (AZA/6-MP). Pozoruhodné bylo, že 92 % pacientů (11/12) s EBV-pozitivním lymfomem užívalo AZA/6-MP, na rozdíl od pouhých 19 % pacientů (4/21) s EBV-negativním lymfomem, což by naznačovalo silnou spojitost mezi EBV-pozitivním lymfomem a užíváním thiopurinů.

Výsledky této studie tedy nepotvrdily signifikantní zvýšení rizika vzniku lymfomu u pacientů s IBD léčených imunosupresivy. Byla nicméně zaznamenána zřetelná korelace mezi EBV-pozitivním lymfomem a užíváním AZA/6-MP.

(mik)

Zdroj: Vos A. C. et al. Risk of malignant lymphoma in patients with inflammatory bowel diseases: A Dutch nationwide study. Inflamm Bowel Dis. 2011; 17: 1837–1845; doi: 10.1002/ibd.21582

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Fekální osteoprotegerin jako časný marker kortikorezistence u dětí s ulcerózní kolitidou

Osteoprotegerin (OPG) sehrává důležitou úlohu v imunoregulačních procesech a ovlivnění apoptózy. Tento cytokin se ve zvýšeném množství nachází v zánětlivě změněné sliznici kolon.

Ovlivňuje závažnost primární sklerozující cholangitidy klinický průběh s ní spojené ulcerózní kolitidy?

Ulcerózní kolitida (UC) asociovaná s primární sklerozující cholangitidou (PSC) mívá obvykle mírný klinický průběh. Britští vědci se proto snažili posoudit, zda existuje spojitost mezi závažností PSC a aktivitou UC.

Vliv imunosuprese na odpověď na pneumokokovou vakcinaci u pacientů s IBD

Vzhledem k tomu, že imunomodulátory a protilátky proti tumor necrosis factor alfa jsou stále více používány v terapii IBD, je u těchto pacientů doporučováno očkování proti pneumokoku s cílem předejít oportunní pneumonii.Všechny novinky