Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Riziko rozvoje zánětlivého střevního onemocnění s ohledem na rodinnou zátěž

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 26.4.2015

Riziko rozvoje zánětlivého střevního onemocnění s ohledem na rodinnou zátěž

Dánská studie byla zaměřena na zkoumání rizika rodinné zátěže pro vývoj zánětlivého střevního onemocnění (IBD).

Jednalo se o populační studii zahrnující celou dánskou populaci v průběhu let 1977–2011. Jednalo se o více než 8 milionů jedinců se zaznamenanými 200 miliony osoboroků. Z národních registrů byly získány informace o jedincích s IBD (celkem 45 780) a jejich rodinných vazbách. S využitím Poissonovy regresní analýzy autoři porovnávali incidenci (incidence rate ratios, IRRs) výskytu IBD u příbuzných jedinců, u kterých byla IBD diagnostikovaná, oproti zdravým příbuzným.

Výskyt Crohnovy choroby byl signifikantně vyšší pro příbuzné prvního stupně (IRR 7,77), druhého stupně (IRR 2,44) i třetího stupně (IRR 1,88) nemocných trpících Crohnovou chorobou. Pro ulcerózní kolitidu bylo riziko rozvoje taktéž vyšší pro příbuzné prvního stupně (IRR 4,08), druhého stupně (IRR 1,85) i třetího stupně (IRR 1,51). Míra incidence narůstala při postižení dvou či více příbuzných a byla také modifikovaná věkem, kdy nejvyšší IRR pro příbuzné byla pozorovaná v časném období života.

Co tedy tato populační studie ukázala? Riziko IBD je signifikantně vyšší pro příbuzné prvního, druhého, a dokonce i třetího stupně. Až 12 % případů IBD šlo klasifikovat jako nemoci s rodinným výskytem. Riziko výskytu IBD je obzvláště významné v raném věku.

(eza)

Zdroj: Moller F. T. et al. Familial Risk of Inflammatory Bowel Disease: A Population-Based Cohort Study 1977-2011. Am J Gastroenterol – publikováno online 24. března 2015; doi: 10.1038/ajg.2015.50

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     1/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Možné klinické prediktory endoskopické remise u střevních zánětlivých onemocnění

V současném terapeutickém přístupu je u nemocných se zánětlivým onemocněním střev (IBD) preferováno jako terapeutický cíl slizniční hojení před klinickou remisí. Nicméně je pravda, že kolonoskopie je náročné vyšetření, které není vhodné pro pravidelný monitoring onemocnění.

Hladiny CRP a CRP genotypizace u dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty – vliv na fenotyp onemocnění, průběh nemoci a odpověď na léčbu

C-reaktivní protein (CRP) je reaktant akutní fáze. Dětští pacienti s nespecifickými střevními záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) se od dospělých pacientů liší fenotypem onemocnění, zánětlivým profilem i odpovědí na léčbu.

Nespokojenost s obrazem vlastního těla u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Obraz vlastního těla je představa člověka o jeho fyzickém vzhledu a funkci jeho těla. Negativní vnímání vlastního těla přitom může vést k psychosociálním abnormitám. Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) provází řada příznaků, které u pacientů vedou ke zhoršení vnímání vlastního těla. Tomuto problému se ale zatím žádná studie podrobněji nevěnovala.Všechny novinky