Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Riziko pozdějšího chirurgického výkonu u dětí s Crohnovou chorobou

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.10.2010

Riziko pozdějšího chirurgického výkonu u dětí s Crohnovou chorobou

Podle výsledků americké studie provedené pod vedením doktora LeLeika nevedlo časné zahájení imunomodulační terapie ke snížení rizika pozdějšího chirurgického výkonu v dutině břišní. Autoři se ve své práci podrobněji zabývali prediktory chirurgického výkonu u dětí s Crohnovou chorobou.

Studie se účastnilo 854 dětí z východní části USA a Kanady ve věku do 16 let, které byly sledovány v průměru 2,3 roku. S rostoucím věkem dítěte stoupala i četnost chirurgických výkonů typu intestinální resekce, plastiky striktur, apendektomie. U dětí do 5 let věku si stav vyžádal operaci v 2,9 %, u 6-12letých to bylo 9,9 % a u 13-16letých 21,5 %. Kumulativní incidence břišních operací v celém souboru byla 13,8 %, u mimobřišních operací (drenáže abscesů a fistulotomie) to bylo 4,5 %.

Léčba dětí v průběhu měsíce od stanovení diagnózy Crohnovy choroby byla následující: 70 % dětí bylo léčeno prednisonem, 61 % mesalazinem, 44 % imunomodulátory. Během jednoho roku bylo více než 80 % dětí převedeno na imunomodulační terapii. Žádný z těchto léků ale signifikantně nezměnil pětiletou pravděpodobnost břišní operace.

Podle multivariantní analýzy byly za nezávislé rizikové faktory chirurgického výkonu v dutině břišní označeny vyšší věk v době stanovení diagnózy (HR 1,1), závažnost onemocnění (HR 2,6), přítomnost striktur (HR 6,6) a penetrující onemocnění (HR 3,7). Naopak postižení sestupného tračníku pravděpodobnost operace snižovalo (HR 0,4). Dále bylo zjištěno, že na pravděpodobnost operace nemá vliv pohlaví, rasa ani rodinná anamnéza nespecifických střevních zánětů.

Tato studie prokázala nižší pětileté kumulativní riziko střevní operace, než uvádějí nedávno provedené studie u dospělých a dětských pacientů. Zahájení imunomodulační terapie v době stanovení diagnózy nezměnilo riziko potřeby operace do 5 let od stanovení diagnózy. Autoři však doporučují potvrdit tyto výsledky dalšími randomizovanými studiemi.

(uli)

Zdroj:

 1. Clin Gastroenterol Hepatol 2010 (Sep);8(9):789-794.
  doi:10.1016/j.cgh.2010.05.021
 2.  

  Hodnocení článku

  Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
   
   

  Sdílení a tisk

  Doporučit článek e-mailem

  Vytisknout
   
   

  Čtěte dále

  Jsou za syndrom dráždivého tračníku odpovědné infekce?

  Syndrom dráždivého tračníku (IBS) se řadí k funkčním poruchám gastrointestinálního traktu. Podobně se po dlouhá léta pohlíželo i na vředovou chorobu gastroduodena, než bylo prokázáno, že klíčovým etiologickým agens pro vznik této nemoci je bakterie Helicobacter pylori....

  Fekální laktoferin – nový marker, který odliší zánětlivé střevní onemocnění od syndromu dráždivého tračníku?

  Nespecifické střevní záněty (IBD) a syndrom dráždivého tračníku (IBS) jsou nemoci, které se mohou často prezentovat podobnými symptomy. Studie britských autorů se zabývala hledáním nového markeru zánětu, přičemž svoji pozornost vědci zaměřili na využití fekálního laktoferinu u pacientů s IBD, IBS a u zdravých kontrolních osob.

  Kouření u pacientů s IBD – kdy pacienti přestávají kouřit?

  Kouření, ať už aktivní, nebo pasivní, ovlivňuje vznik a průběh zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Zatímco u Crohnovy choroby zánět zhoršuje, u ulcerózní kolitidy naopak může mít pozitivní účinek.  Všechny novinky