Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Psychologické charakteristiky pacientů s nespecifickými střevními záněty během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 13.9.2015

Psychologické charakteristiky pacientů s nespecifickými střevními záněty během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy

Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) jsou spojeny se sníženou kvalitou fyzických i psychických stránek života. Prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy je pro pacienty velmi důležitých, protože se učí žít s novou nemocí. Psychologické charakteristiky pacienta, jako jeho schopnost spolupráce a osobnostní charakteristiky, mohou přispívat k horší kvalitě života spojené se zdravím (HRQOL), úzkosti a depresím. Studie autorů z Nového Zélandu se zaměřila právě na hodnocení těchto parametrů.

Jednalo se o dotazníkovou studii. Jednotlivé dotazníky (dotazník určující úroveň HRQOL, úzkosti, deprese, dotazník zaměřený na symptomy IBD, spolupráci pacienta, jeho osobnostní a demografické charakteristiky) pacienti vyplňovali těsně po stanovení diagnózy při zařazení do studie a následně o 6 měsíců později.

Osobnostní charakteristiky byly v průběhu prvních 6 měsíců léčby stabilní, nicméně ochota pacientů spolupracovat na léčbě se vyvíjela. Nespolupráce pacienta byla vždy spojena s horšími výsledky, bohužel ochota pacienta spolupracovat při léčbě s lékařem nevedla vždy k lepším výsledkům. Všechny ukazatele HRQOL se během prvních 6 měsíců léčby zlepšily.

Jedná se o první studii zaměřenou na psychologii pacientů s IBD během prvních 6 měsíců po stanovení diagnózy. V tomto období se zlepšuje jejich HRQOL. Špatná spolupráce pacientů na léčbě je spojena s horšími výsledky dotazníků na HRQOL, větší úzkostí i depresí, nicméně do provedení intervenční studie nelze s jistotou stanovit, zda se jedná o důsledek, či příčinu.

(epa)

Zdroj: McCombie A. M., Mulder R. T., Gearry R. B. Coping Strategies and Psychological Outcomes of Patients with Inflammatory Bowel Disease in the First 6 Months After Diagnosis. Inflamm Bowel Dis. 2015 Jun 19. [Epub ahead of print]

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,8/5, hodnoceno 19x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence virů Epsteina a Barrové, cytomegaloviru a polyomavirů u dětí s nespecifickými střevními záněty

U dětských pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD) jsou nízký věk a léčba thiopuriny rizikovými faktory pro lymfoproliferativní onemocnění. Určitý vliv na rozvoj těchto onemocnění mohou mít i infekce některými viry – virem Epsteina a Barrové (EBV), lidským cytomegalovirem (CMV) či polyomaviry (BKV, JCV). Cílem studie autorů z ČR bylo zhodnotit prevalenci séropozitivity EBV, CMV, BKV a JCV mezi dětmi a adolescenty s IBD a zjistit vliv různých terapeutických režimů na séropozitivitu a virovou nálož těchto virů.

Nespecifické střevní záněty a těhotenství

Existující data o vlivu nespecifických střevních zánětů (inflammatory bowel diseases – IBD) na průběh těhotenství jsou nekonzistentní. Autoři studie publikované v PLoS One se proto rozhodli prozkoumat vztah mezi IBD a medikací užívanou v jeho léčbě a průběhem těhotenství, výskytem potratů, preeklampsie a předčasných porodů, hodnoty Apgar skóre a vrozených abnormalit.

Faktory ovlivňující patogenezi nespecifických střevních zánětů

Nespecifické střevní záněty (IBD), jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, se vyznačují chronickým průběhem s opakujícími se relapsy. Celosvětovým problémem je jejich rostoucí incidence. Odborníci předpokládají, že IBD jsou výsledkem vystupňované imunitní odpovědi na přítomnost mikrobů ve střevě u vnímavých jedinců.Všechny novinky