Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Průlomová studie přinesla nové poznatky, které objasňují patogenezi Crohnovy nemoci: vliv mutace genu NOD2 na rozvoj onemocnění

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 22.10.2009

Průlomová studie přinesla nové poznatky, které objasňují patogenezi Crohnovy nemoci: vliv mutace genu NOD2 na rozvoj onemocnění

U 25 procent pacientů s Crohnovou nemocí se vyskytuje mutace v genu nazývaném NOD2 (nucleotide-binding oligomerization domain containing 2), avšak není zcela jasné, jakým způsobem se tato mutace podílí na vzniku a průběhu nemoci. Autoři Behr a kolegové z výzkumného institutu zdravotního centra McGillské univerzity přinesli ve své poslední vědecké práci nové vysvětlení, jak k tomu může docházet. Studie byla publikována v časopise Journal of Experimental Medicine v srpnu roku 2009.

V případě, kdy není funkce genu NOD2 porušena, kóduje tento gen vznik receptoru, který rozpoznává bakterie napadající organizmus, a následně dochází ke spuštění obranné imunitní odpovědi. Nedávné výsledky týmu vědců ukazují, že receptor kódovaný genem NOD2 přednostně rozpoznává peptid s názvem N-glykolyl-MDP (muramyl dipeptid), který se vyskytuje pouze u specifického typu bakterií, a to u mykobakterií. Pokud dojde k napadení lidského organizmu mykobakteriální infekcí, dochází ke spuštění okamžité a velmi silné imunitní odpovědi prostřednictvím NOD2 receptoru.

„V současné době, kdy jsme schopni lépe porozumět normální funkci genu NOD2, domníváme se, že mutace v tomto genu znemožňuje imunitnímu systému správně identifikovat mykobakterie jako infekční činitele,“ vysvětluje člen výzkumného týmu z McGillské univerzity prof. Behr. „Pokud nejsou mykobakterie imunitním systémem rozpoznány, lidské tělo nedokáže infekci účinně vzdorovat a následně dochází k trvalé infekci organizmu mykobakteriemi.“

Vědci znali vztah mezi mykobakteriální infekcí a Crohnovou nemocí již v minulosti, ale nevěděli, zda je přítomnost mykobakterií příčinou, nebo důsledkem tohoto onemocnění. Nové poznatky dávají do souvislosti predispozici ke Crohnově nemoci, a to jak s výskytem mutace genu NOD2, tak s přítomností mykobakteriální infekce v organizmu. Vědci však musí ještě přesněji určit mechanizmus, jakým přispívá kombinace těchto dvou patogenetických faktorů ke vzniku onemocnění.

Pro úplné vysvětlení této problematiky bude zapotřebí provést další výzkum, avšak již nyní lze očekávat, že na základě publikovaných poznatků mohou vzniknout nové léčebné možnosti a postupy zaměřené na příčinu vzniku Crohnovy nemoci.

(ptm)

Zdroj:

  1. Coulombe F., Divangahi M., Veyrier F., de Léséleuc L., Gleason J. L., Yang Y., Kelliher M. A., Pandey A. K., Sassetti C. M., Reed M. B., Behr M. A. Increased NOD2-mediated recognition of N-glycolyl muramyldipeptide.
    J Exp Med 2009; 206 (8): 1709–16.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Slibný cíl pro léčbu idiopatických střevních zánětů na obzoru

Lékaři z Univerzity v Michiganu objevili zcela nový mechanismus, který drží na uzdě agresivní buňky imunitního systému, jež by mohly napadnout vlastní buňky organismu. Tyto poznatky otevírají novou cestu ve výzkumu možností terapie autoimunitních a nádorových onemocnění a také v potlačení orgánové rejekce po transplantacích.

Využití FDG-PET v diagnostice idiopatických střevních zánětů

Pozitronová emisní tomografie (PET) patří k nejmodernějším diagnostickým zobrazovacím metodám. Za pomoci fluoro-2-deoxy-D-glukózy (FDG) je schopna detekovat a zobrazit oblasti s vysokým metabolickým obratem glukózy, jakými jsou například malignity nebo zánětlivá či infekční ložiska.

Je pravda, nebo mýtus, že používání nesteroidních antirevmatik vede k exacerbaci nespecifických střevních zánětů?

Nesteroidní antirevmatika, ať už konvenční, nebo nové selektivní inhibitory cyklooxygenázy-2, jsou stále nejčastěji používanými léčivy pro terapii nejrůznějších zánětlivých stavů. Stále trvá silné podezření o možné asociaci mezi užíváním NSAIDs a relapsem nespecifických střevních zánětů, zejména ulcerózní kolitidy a Crohnovy nemoci.Všechny novinky