Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Prevalence a léčba anémie u dětí, adolescentů a dospělých s IBD

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 29.7.2011

Prevalence a léčba anémie u dětí, adolescentů a dospělých s IBD

Děti a adolescenti se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) trpí častěji Crohnovou nemocí (CD) než ulcerózní kolitidou (UC) a jejich nemoc bývá často více extenzivní a závažná, než je tomu u dospělých. Autoři britské studie publikované v Inflammatory Bowel Diseases předpokládali, že prevalence anémie by proto mohla být větší u dětí a adolescentů než u dospělých sledovaných v ambulantních IBD centrech. Pomocí definice anémie WHO, zohledňující věk pacienta, hodnotili autoři prevalenci, závažnost, typ anémie i odpověď na terapii jak u dětí, tak i adolescentů a dospělých pacientů sledovaných pro IBD.

Prevalence anémie u dětí byla 70 % (41/59), u adolescentů 42 % (24/54) a u dospělých 40 % (49/124). U dětí (88 %) a adolescentů (83 %) byl také častěji přítomen deficit železa, než tomu bylo u dospělých (55 %). Multivariační regresní analýza prokázala, že sideropenickou anémii predikovala jak aktivita nemoci, tak i návštěvy pediatrického centra. Méně dětí (13 %) než adolescentů (30 %) nebo dospělých (48 %) se sideropenií užívalo perorální preparáty železa (P < 0,05). Žádné dítě neobdrželo intravenózní preparáty železa ve srovnání s 30 % adolescentů a 41 % dospělých (P < 0,0001).

Anémie je častější u dětí než u starších pacientů s IBD. Perorální preparáty železa byly v rámci této studie podávány polovině adolescentů a dospělých, ale navzdory podobné toleranci i účinnosti pouze čtvrtině dětí se sideropenickou anémií. K příčinám nedostatečného využití terapie železem patřil i pocit nedostatku výhod a obavy z nežádoucích účinků terapie, včetně zhoršení aktivity IBD.

(mik)

Zdroj: Goodhand J. R. et al. Prevalence and management of anemia in children, adolescents, and adults with inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 20. května 2011; doi: 10.1002/ibd.21740

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     3/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Zdravotní rizika infekce Clostridium difficile u pacientů s IBD

Infekce Clostridium difficile (C. difficile) v nemocničním prostředí představuje v rozvinutých zemích velký problém i přes zavedená hygienická opatření a zvýšenou kontrolu nad antibiotickou politikou.

Účinnost imunosupresiv v terapii IBD

Data týkající se účinnosti analogů thiopurinů [azathioprinu, (AZA) a 6-mercaptopurinu (6-MP)], metotrexátu (MTX) a cyklosporinu v terapii zánětlivých střevních onemocnění (IBD) jsou kontroverzní. V dubnovém čísle časopisu American Journal of Gastroenterology byl publikován systematický přehled literatury dokladující účinnost imunosupresivní terapie.

Originální mesalazin v nové lékové formě – PENTASA SACHETS 2 g

Novým pokrokem v léčbě idiopatických střevních zánětů jsou nové sáčky s obsahem 2 g mesalazinu Pentasa Sachets 2 g. Jde o jediný přípravek na trhu s tímto obsahem účinné látky, která umožňuje pacientům s ulcerózní kolitidou podávání jedné dávky jednou denně pro udržení remise. Produkt je dostupný od 1. 6. 2011.Všechny novinky