Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Posttraumatický stres u pacientů s Crohnovou nemocí a jeho spojitost s aktivitou onemocnění

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 28.2.2011

Posttraumatický stres u pacientů s Crohnovou nemocí a jeho spojitost s aktivitou onemocnění

Negativní životní události (násilí, nehody, přírodní katastrofy) vedou ke vzniku posttraumatického stresu a jsou typicky doprovázeny strachem, nepohodou a zhoršením kvality života. S posttraumatickým stresem se nicméně v poslední době setkáváme pořád častěji i u nemocných s chronickými a závažnými chorobami. Takto vzniklá stresová porucha však může následně vést i ke zhoršení symptomů samotného chronického onemocnění, čímž dochází ke vzniku bludného kruhu. Tyto závěry vyplynuly z nedávno publikované studie švýcarských gastroenterologů. Ti se ve své práci zaměřili na přítomnost posttraumatického stresu u pacientů s Crohnovou nemocí (CN).

Studie se účastnilo celkem 597 pacientů s CN sledovaných po dobu 18 měsíců v různých gastroenterologických centrech ve Švýcarsku. Při vstupu do studie byla přítomnost posttraumatického stresu hodnocena pomocí speciální škály, tzv. Post-traumatic Diagnostic Scale (rozmezí 0–51 bodů). Během následného sledování byly monitorovány klinické zhoršení symptomů CN a úroveň posttraumatického stresu.

Jako posttraumatická stresová porucha byl hodnocen stav, kdy pacienti dosáhli skóre nejméně 15 bodů, přičemž téměř jeden z pěti pacientů (19 %) tohoto skóre dosáhl. Výsledky dokládají, že u jedinců s posttraumatickou stresovou poruchou (tj. skóre ≥ 15) byla 4× vyšší pravděpodobnost exacerbace onemocnění než u těch se skóre nižším než 15 bodů. Ve srovnání s těmi, kteří nedosáhli ani jednoho bodu, se riziko exacerbace zvyšovalo až na 13 %.

Zdá se, že posttraumatický stres v důsledku CN je velice častý a bývá spojen se zhoršením aktivity onemocnění. Právě proto by se měli gastroenterologové snažit tyto symptomy včas odhalit a nabídnout pacientům adekvátní řešení.

(mik)

Zdroj:

  1. Camara J. A. R., Gander M. L., Begre S.: Post-traumatic stress in Crohn's disease and its association with disease activity. Frontline Gastroenterol 2011; 2: 2–9; doi: 10.1136/fg.2010.002733

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Změny v imunitním systému u zánětlivých střevních onemocnění

Vědci z Institutu bioinformatiky na univerzitě Virginia Tech objevili některé klíčové molekulární děje imunitního systému, které se podílejí na rozvoji nespecifických střevních zánětů. Své výsledky publikovali v listopadovém vydání časopisu Mucosal Immunology (Nature).

Konfokální laserová endomikroskopie – nová zobrazovací metoda slizničních bakterií in vivo u pacientů s IBD

Interakce bakterií s imunitním systémem ve střevní sliznici hraje klíčovou roli v patogenezi nespecifických střevních onemocnění. Britští vědci vyvinuli konfokální laserovou endomikroskopickou metodu s využitím fluoresceinu, která umožňuje zobrazit slizniční bakterie střeva in vivo a identifikovat postižené oblasti sliznice v tlustém střevě i v ileu u pacientů s ulcerózní kolitidou a Crohnovou nemocí.

Intralesionální aplikace steroidů po balónkové dilataci pro strikturující formu Crohnovy nemoci u dětí

Podle výsledků italské prospektivní randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studie vede intralesionální aplikace kortikosteroidů po balónkové dilataci ke snížení recidiv střevních striktur u dětí s Crohnovou nemocí. Lékař Salvatore Cucchiara a jeho kolegové z římské univerzity La Sapienza publikovali svá zjištění v časopise Gastrointestinal Endoscopy.Všechny novinky