Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Polymorfismus genu cyklooxygenázy-2 (COX2) a riziko nespecifických střevních zánětů

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 18.4.2011

Polymorfismus genu cyklooxygenázy-2 (COX2) a riziko nespecifických střevních zánětů

Nespecifické střevní záněty (IBD) jsou chronická onemocnění vznikající v důsledku interakce mezi patogeny v lumen střeva a střevní imunitní odpovědí. V regulaci zánětlivé odpovědi vyvolané vazbou střevních patogenů na tzv. Toll-like receptory sehrává klíčovou roli cyklooxygenáza-2 (COX-2). Zajímavá zjištění související s danou problematikou přinesly výsledky studie skotských a dánských autorů prezentované v časopise Inflammatory Bowel Disease.

V této studii pacientů a kontrolních osob byly hodnoceny genotypy polymorfismů genu COX-2/PTGS2/PGHS2 A-1195G (rs689466), G-765C (rs20417) a T8473C (rs5275) u 732 jedinců s Crohnovou nemocí (CD), u 973 jedinců s ulcerózní kolitidou (UC) a u 1157 zdravých kontrolních osob. K analýze dat byl pak použit model logistické regrese.

U nositelů alely COX-2 A-1195G bylo prokázáno zvýšené riziko vzniku UC (OR 1,25, p = 0,03) a u nekuřáků dokonce obojí, tj. jak riziko rozvoje UC, tak i obecně IBD (OR = 1,47, p = 0,01 a OR = 1,37, p = 0,02). Dále byla tato varianta genotypu spojená se zvýšeným rizikem stanovení diagnózy UC před 40. rokem věku a stejně tak byla tato varianta spojena s rozvojem extenzivní formy UC (OR = 1,34, p = 0,002 a OR = 1,32, p = 0,03).

Autoři prokázali, že polymorfismus COX-2 A-1195G byl spojen s rizikem vzniku UC, obzvláště ve skupině nekuřáků, což naznačuje, že nízká aktivita COX-2 se může podílet na vzniku UC. Výsledky této studie také naznačují, že kouření může mít zásadní význam při hodnocení role genetické predispozice při vzniku IBD.

(mik)

Zdroj: Andersen V, et al. Cyclooxygenase-2 (COX-2) polymorphisms and risk of inflammatory bowel disease in a Scottish and Danish case-control study. Inflamm Bowel Dis 2011;17(4):937-946. doi: 10.1002/ibd.21440

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Přínos kolonoskopie a sonografie břicha u závažných forem ulcerózní kolitidy

Slizniční hojení je v současné době považováno za důležitý projev účinnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění, i když sdělení týkajících se slizničního hojení u ulcerózní kolitidy bylo dosud málo.

Zajímavosti v gastroenterologii v uplynulém roce

V uplynulém roce bylo v odborných periodicích publikováno velké množství zajímavých článků a novinek z oblasti gastroenterologie. Krátký přehled několika z nich přináší následující sdělení.

Absorpce vitaminu D u pacientů s Crohnovou nemocí

Vědci z Boston University School of Medicine prokázali, že deficit vitaminu D může být u pacientů s Crohnovou nemocí (CN) způsoben jeho sníženou absorpcí.Všechny novinky