Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Picoprep, nový preparát určený k přípravě na kolonoskopii

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 4.12.2010

Picoprep, nový preparát určený k přípravě na kolonoskopii

Přípravků určených k vyprázdnění pacienta před plánovanou kolonoskopií nebo sigmoideoskopií je na českém trhu celá řada. Většina z nich ale pacienta zatěžuje nadměrným objemem, který nezřídka vyžaduje požití až čtyř litrů tekutin. Nového preparátu Picoprep však stačí vypít pouze 150 ml!

Revoluční složení

Oproti běžným přípravkům, jako jsou například polyethylenglykol nebo orálně užívaný fosforečnan sodný, obsahuje Picoprep pikosulfát sodný a magneziumcitrát. Pikosulfát sodný působí lokálně v tračníku jako laxativum, jež zvyšuje frekvenci a sílu peristaltiky, magneziumcitrát pak jako laxativum osmotické, které zadržuje vodu a pomáhá tak střevo očistit od fekálií. Kromě toho je pikosulfát inaktivním léčivem, které je hydrolyzováno tračníkovými bakteriemi na 4, 4-dihydroxyfenyl-(2pyridyl)metan. Žádná z aktivních složek se ale systémově nevstřebává.

Dávkování

Nový preparát se užívá perorálně, a to ve formě roztoku. Plný dávkovací režim vyžaduje, aby pacient ráno před zákrokem vypil dva sáčky a dodržoval buď dietu s vyloučením zbytkové stravy, nebo dietu tekutou. Je důležité dodržet interval mezi sáčky 6-8 hodin. Druhý sáček se užívá alespoň 6 hodin před výkonem, ne déle než 14 hodin před výkonem. Roztok se připravuje smícháním obsahu sáčku se 150 ml vody a před podáním se míchá cca 2–3 minuty. Aby nedošlo k dehydrataci, je třeba, aby pacienti každou hodinu po požití přípravku vypili alespoň 250 ml čirých tekutin (voda, čaj, jablečný džus atd.).

Na co si dát pozor

Stejně jako i další laxativa, má Picoprep řadu kontraindikací, jakými jsou například přecitlivělost na jakoukoliv složku přípravku, městnavé srdeční selhání, retence žaludečního obsahuje, ulcerace GIT, střevní neprůchodnost, nevolnost a zvracení nebo podezření na silnou dehydrataci. Při snížení ledvinných funkcí by navíc mohlo dojít i k hypermagnezémii, proto je v tomto případě použití přípravku nevhodné. Podobně může tento přípravek ovlivnit i účinnost a vstřebávání jiných orálně podávaných léků, jakými jsou např. antibiotika, antikoncepce či antidiabetika.

Stejná účinnost, menší zátěž pro pacienta

I z hlediska účinnosti si nový preparát nestojí špatně. V několika klinických studiích, které srovnávaly jeho účinnost s tradičními laxativy, se podařilo prokázat podobnou účinnost. Pro Picoprep však hovoří jak malá objemová zátěž pro pacienta (pouze 2× 150 ml oproti cca 4 litrům klasických laxativ), tak i snadná příprava.

(kam)

Zdroj:

  1. Ferring Pharmaceuticals CZ, s. r. o.: Produktová monografie – PICOPREP. Vydáno v červenci 2010.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     4,4/5, hodnoceno 8x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Nové možnosti léčby zánětlivých střevních onemocnění

Přenos krátkých úseků RNA do buněk se stává velice populárním objektem výzkumu z důvodu jeho potenciálního terapeutického využití. Nicméně otázkou nadále zůstává, jak transfer do cílových buněk v živém organizmu uskutečnit. Vědci z Georgia Institute of Technology vyvinuli novou metodu umožňující dodání malých částí genetického materiálu do těla pacientů s cílem zlepšit léčbu zánětlivých střevních onemocnění (IBD). Tuto novou metodu blíže popsali v časopise Nature Materials.

Může složení stravy ovlivnit Crohnovu nemoc?

Crohnova nemoc (CN) je běžně se vyskytujícím onemocněním ve vyspělých zemích, pro které je typická strava s nízkým obsahem vlákniny a častým využíváním polotovarů. Primární léze u CN zasahují Peyerovy plaky a lymfoidní folikuly kolon, kde dochází k invazi bakterií přes M-buňky.

Komorbidity u syndromu dráždivého tračníku

U pacientů se syndromem dráždivého tračníku (IBS) se často setkáváme s přidruženými negastrointestinálními příznaky, tzv. komorbiditami, které významně zvyšují náklady na zdravotní péči. Cílem studie amerických autorů proto bylo určit, jestli mají pacienti s IBS vyšší riziko specifických negastrointestinálních poruch, nebo vykazují spíše všeobecnou tendenci stěžovat si na více symptomů.Všechny novinky