Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Peristomická dermatitida

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 30.8.2010

Peristomická dermatitida

Peristomická dermatitida často postihuje kůži v okolí vyústění stomie. Tyto komplikace ale mnohdy pacienti lékaři neohlašují a dermatitida zůstává neléčená i roky, přestože významně ovlivňuje zvládnutí chirurgického výkonu, následnou rekonvalescenci pacienta a také kvalitu života.

Tyto dermatitidy mohou být chemické, mechanické, iritační, bakteriální či imunologické etiologie nebo mohou být spojeny se základním onemocněním. Příkladem častých forem dermatitidy, které se objevují v okolí stomie, může být kontaktní iritace stolicí nebo močí, chronická papulomatózní dermatitida, mechanická dermatitida a alergická kontaktní dermatitida.

Jen v USA a Kanadě žije více než 1 milión pacientů s vyústěním střeva a ročně je v těchto dvou zemích nově zakládáno přibližně 100 000 stomií. Stomie mohou být dočasné nebo trvalé a jsou využívány při léčbě gastrointestinálních onemocnění, jako jsou kolorektální karcinom, Crohnova nemoc a syndrom dráždivého tračníku.

Přestože stomie pomáhají pacientům překonat závažné stavy, mohou se po jejich založení vyskytnout četné komplikace. Z těch je nejčastější právě peristomické podráždění kůže. Kůže má mírně kyselé pH (od 4,0 do 5,5) a moč i stolice jsou mírně alkalické, proto může jejich prosakování na kůži způsobit eroze.

Podle Nybeaka et al. se prevalence kožních komplikací u stomických pacientů pohybuje mezi 6 a 80 %. Více než třetina pacientů s kolostomií a více než dvě třetiny pacientů s urostomií jsou postiženy peristomální dermatitidou. Důvodem vyššího výskytu komplikací u urostomie je to, že moč je produkována kontinuálně a obsahuje vyšší koncentraci trávicích enzymů.

Prevence a terapie peristomické dermatitidy představuje velkou výzvu, protože některé topicky aplikované masti a krémy mohou být velmi mastné a aplikace těchto produktů ovlivňuje adhezi příslušenství stomie.

  • Jedním způsobem, jak se vyhnout tomuto problému, je topická aplikace steroidního krému pod okluzi hydrokoloidní membránou před umístěním stomického doplňku.
  • V jiné studii, konané pod vedením Lyona, byly na postižené oblasti aplikovány emulze obsahující 50% izopropylalkohol, který má antibakteriální vlastnosti.
  • Další metodou, jak zmírnit peristomickou iritaci kůže, je využití sukralfátového prášku, který poté, co je aplikován na kůži, působí jako fyzická bariéra.
Pro včasné rozpoznání jakýchkoliv komplikací, které se mohou vyskytnout, je zapotřebí důkladné pooperační sledování. Nezanedbatelná je edukace pacientů o typech dermatologických problémů, které se u stomie mohou běžně, ale i vzácněji vyskytovat. Důležitá je i spolupráce chirurgů, stomických sester a dermatologů, která by měla zajistit správnou péči o pacienta se stomií.

(hak)

Zdroj:

  1. Dermatitis 2010; 21 (3): 138–147.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     0/5, hodnoceno 0x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Úloha fekálního kalprotektinu v predikci relapsu Crohnovy nemoci a ulcerózní kolitidy

Kalprotektin je leukocytární protein, který se uvolňuje z leukocytů po jejich aktivaci. Obsah kalprotektinu ve stolici tedy koreluje s množstvím leukocytů vyloučených do střevního lumen. Vyšetření fekálního kalprotektinu je neinvazivní a jednoduchou diagnostickou metodou, která slouží k odlišení funkčních a organických poruch gastrointestinálního traktu.

Nová léčba ulcerózní kolitidy?

Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

Frekvence dávkování mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu

Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.Všechny novinky