Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Perianální postižení u Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 8.1.2012

Perianální postižení u Crohnovy nemoci

Perianální píštěle nebývají u pacientů s Crohnovou nemocí (CD) vzácným nálezem. Američtí gastroenterologové se však zabývali výskytem jiných typů perianálního postižení, než jsou perianální píštěle, a pokusili se také objasnit rizikové faktory spojené s jejich vznikem. Výsledky své práce pak publikovali v prestižním lékařském periodiku Inflammatory Bowel Diseases.

S cílem odhalit jiný typ perianálního postižení než píštěle autoři prostudovali lékařské záznamy 310 nových případů CD v okresu Olmsted ve státě Minnesota, které byly diagnostikovány v letech 1970 až 2004. Kumulativní incidence byla vypočtena metodou Kaplan-Meiera, asociace mezi vstupními charakteristikami a časem do objevení se prvních známek postižení byla vyhodnocena pomocí regresního modelu proporcionálního rizika. Autoři se blíže zabývali čtyřmi typy perianálních lézí: anorektálními strikurami, hlubokými vředy v oblasti análního kanálu, análními fisurami a perianálními měkkými fibromy (acrochordony).

Desetiletá kumulativní pravděpodobnost výskytu jednotlivých typů perianálního postižení od doby stanovení diagnózy byla následující: 5,8 % (95% CI 2,6–8,8 %) pro anorektální striktury, 6,6 % (3,6–9,6 %) pro hluboké vředy análního kanálu, 10,5 % (6,8–14,1 %) pro anální fisury a 18,7 % (13,9–23,3 %) pro acrochordony. Kumulativní pravděpodobnost výskytu jakékoli perianální léze kromě píštěle byla 21,3 % (16,5–25,8%) po 5 letech a 29,2 % (23,5–34,5 %) po 10 letech od stanovení diagnózy. Vstupní charakteristiky spojené s časem do manifestace první perianální léze (s výjimkou píštěle) patřily věk [hazard ratio (HR) za 10 let 0,9; 95% CI 0,8–0,98, P = 0,026), ženské pohlaví (HR 1,7; 95% CI 1,1–2,7, P = 0,013) a přítomnost extraintestinálních projevů (HR 1,7; 95% CI 1,03–2,8, P = 0,038).

Ve sledované skupině byl tedy výskyt jiných perianálních lézí než píštělí v klinickém průběhu CD častý. Se zvýšeným rizikem vzniku těchto lézí bylo spojeno ženské pohlaví a extraintestinální manifestace, zatímco vyšší věk v době stanovení diagnózy byl naopak spojen s mírně sníženým rizikem.

(mik)

Zdroj: Peyrin-Biroulet L et al. Perianal Crohn’s disease findings other than fistulas in a population-based cohort. Inflamm Bowel Dis. 2012 Jan; 18 (1): 43–8; doi: 10.1002/ibd.21674.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     2,7/5, hodnoceno 3x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Terapeutický potenciál mesalazinu s prodlouženým uvolňováním u nespecifických střevních zánětů

Výsledky studií s mesalazinem s prodlouženým uvolňováním (Pentasa) potvrzují jeho účinnost při udržení a navození remisí u ulcerózní kolitidy.

NOD2 genotyp a komplikovaný průběh Crohnovy nemoci – výsledky metaanalýzy

Crohnova nemoc mívá často v době manifestace čistě zánětlivý charakter, u velké skupiny pacientů však časem dojde k rozvoji striktur a píštělí. Mnohé studie již naznačily, že mutace NOD2 jsou spojeny s variabilním, ale nicméně zvýšeným rizikem komplikovaného průběhu nemo

Vliv zánětlivých střevních onemocnění na pubertální růst

K častým příznakům zánětlivých střevních onemocnění v dětském věku patří opoždění puberty a porucha růstu. V říjnovém on-line vydání časopisu Hormone Research in Paediatrics byla publikovaná práce zabývající se blíže danou problematikou, a to konkrétně vlivem Crohnovy nemoci (CD) a ulcerózní kolitidy (UC) na pubertální růstový spurt.Všechny novinky