Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Pentasa v terapii divertikulární nemoci – kazuistika

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.3.2009

Pentasa v terapii divertikulární nemoci – kazuistika

Paní M.S. je 65 letá pacientka, která již několik let trpí bolestmi břicha, střídáním zácpy a průjmů, nadýmáním a dalšími obtížemi charakteru dyspepsie „dolního typu“. Opakovaně vyhledala pomoc u obvodního lékaře a dále i u gastroenterologů v místě bydliště. V její lékařské dokumentaci se nakonec objevila konečná diagnóza dráždivý tračník. Pacientka dostala deflatulencia a několik typů anxiolytik a spasmolytik, efekt terapie se však nedostavil.

V naší ambulanci jsme zrevidovali dosavadní vyšetřovací program pacientky a výsledky provedených vyšetření, kde nás zaujal popis koloskopie s nálezem velkých divertiklů v levém kolon. Koloskopii jsme opakovali a opravdu jsme nalezli divertikly v rektu, esovité kličce a sestupném tračníku. Sliznice kolem divertiklů byla zarudlá a řada divertiklů obsahovala zatuhlou stolici. Histologické vyšetření sliznice kolem divertiklů prokázalo peridivertikulární kolitidu. Do medikace jsme nasadili mesalazin (Pentasa 500 mg SR) v dávce 3x1 tbl. a iniciálně probiotikum, doporučili jsme zvýšit obsah vlákniny ve stravě. Efekt námi podané terapie byl rychlý a kompletní. Naše závěrečná diagnóza zněla divertikulární nemoc.

Taková kazuistika je jistě typická (velké divertikly, peridivertikulární kolitida) a řada lékařů - specialistů by reagovala stejně jako my. Je třeba si uvědomit, že i nález nevelkých a nenápadných divertiklů, makroskopicky bez peridivertikulátní kolitidy (tato může být jen mikroskopická či chybět vůbec) může znamenat eventuální riziko komplikace divertikulární nemoci a terapie 5-ASA či kombinace 5-ASA a probiotika může pacientům výrazně pomoci.

MUDr. Marek Beneš, Klinika hepatogastroenterologie IKEM

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Akutní divertikulitida je častější u mladších obézních pacientů

Na základě dřívějších zkušeností byl v současné době zaznamenán nárůst výskytu akutní divertikulitidy u obézních pacientů mladších 50 let. V rámci diferenciální diagnostiky bolesti břicha není u mladých pacientů na akutní divertikulitidu pomýšleno, což se má v rámci gastroenterologie a radiologie brzy změnit.

Rizikové faktory nonadherence u pacientů s idiopatickými střevními záněty

Cílem studie lékařů z italské University of Padova bylo určit potenciální rizikové faktory pro nonadherenci u pacientů s Crohnovou nemocí a ulcerózní kolitidou. Celkem 61 % pacientů podle svých odpovědí dodržovalo doporučenou léčbu...

Adherence pacientů se střevním zánětlivým onemocněním

Z výsledků dotazníkové studie vyplývá, že muži, pacienti s diagnostikovanou ulcerózní kolitidou, vykazovali nižší adherenci. Nízkou adherenci měli také pacienti bez pracovní neschopnosti, tj. zaměstnaní. U žen byl signifikantním faktorem věk pacientky, ten určoval u žen mladších třiceti let nízkou adherenci.Všechny novinky