Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Pediatrická modifikace Montrealské klasifikace IBD: Pařížská klasifikace

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 2.8.2011

Pediatrická modifikace Montrealské klasifikace IBD: Pařížská klasifikace

Crohnova nemoc (CD) a ulcerózní kolitida (UC) představují komplexní onemocnění s některými společnými a mnoha unikátními predisponujícími geny. Přesná fenotypová klasifikace je nezbytná k určení genotypovo-fenotypové korelace. Stávající, tzv. Montrealská klasifikace IBD má však několik slabých míst, týkajících se klasifikace nemoci u dětí. Jedná se zejména o dynamické rysy fenotypu pediatrických pacientů, jako např. změny v lokalizaci nemoci a jejím chování v průběhu času a také opoždění růstu, které nejsou v Montrealské klasifikaci dostatečně podchyceny.

Mezinárodní skupina expertů pro IBD v dětském věku se proto setkala v Paříži, kde vytvořila nová "evidence-based" doporučení vycházející z Montrealských kritérií s modifikací pro dětský věk. Cílem tak bylo usnadnit výzkum v oblasti IBD u pediatrických pacientů a stanovit jednotné standardy definování IBD fenotypu.

Nově vytvořená důležitá modifikace zahrnuje zohlednění věku v době stanovení diagnózy, které je klasifikováno jako A1a (0. až 10. rok života), A1b (10. až 17. rok života), A2 (17. až 40. rok života) a A3 (později než ve 40. roku života). Nová klasifikace dále rozlišuje postižení střeva nad distálním ileem na formu L4a (proximální ileum po Treitzovo ligamentum) a L4b (od Treitzova ligamenta po distální ileum). Umožňuje také klasifikovat obě formy nemoci, a to jak stenozující, tak i penetrující u toho samého pacienta (B2B3). Zohledněna je i přítomnost poruchy růstu v jakémkoliv čase (G1), a naopak také forma, kdy porucha růstu nebyla nikdy přítomna (G0). Navíc bylo přidáno označení E4 k popisu rozsahu postižení u ulcerózní kolitidy proximálně k hepatální flexuře a označení S1 pro anamnézu těžké formy kdykoliv v průběhu nemoci.

Tyto modifikace byly označeny jako tzv. Pařížská klasifikace. Vzhledem k tomu, že nová klasifikace vychází z původní montrealské předlohy, jsou experti přesvědčeni, že může být používána i u dospělých pacientů.

(mik)

Zdroj: Levine A., Griffiths A., Markowitz J., Wilson D. C., Turner D., Russell R. K., Fell J., Ruemmele F. M., Walters, T., Sherlock M., Dubinsky M. and Hyams J. S. Pediatric modification of the Montreal classification for inflammatory bowel disease: The Paris classification. Inflamm Bowel Dis, 17: 1314–1321; doi: 10.1002/ibd.21493

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Prevalence a léčba anémie u dětí, adolescentů a dospělých s IBD

Děti a adolescenti se zánětlivým střevním onemocněním (IBD) trpí častěji Crohnovou nemocí (CD) než ulcerózní kolitidou (UC) a jejich nemoc bývá často více extenzivní a závažná, než je tomu u dospělých.

Gastroezofageální reflux a příznaky dráždivého tračníku zhoršují kvalitu života pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty

Závěry studie gastroenterologické skupiny z britského Sheffieldu potvrzují údaje o vyšší prevalenci příznaků gastroezofageálního refluxu a dráždivého tračníku v populaci pacientů s celiakií a nespecifickými střevními záněty.

Adherence k léčbě před graviditou a v jejím průběhu u žen s ulcerózní kolitidou

Adherence k léčbě u žen s ulcerózní kolitidou (UC) před těhotenstvím a v jeho průběhu nebyla dosud sledovaná. Dánští vědci se proto pokusili zjistit prediktory a prevalenci nonadherence k udržovací terapii u žen s UC před těhotenstvím.Všechny novinky