Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nová léčba ulcerózní kolitidy?

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.7.2010

Nová léčba ulcerózní kolitidy?

Studie odborného týmu z Calgarské univerzity publikovaná v červnu 2010 v prestižním odborném periodiku Proceedings of the National Academy of Sciences možná předznamenává nové možnosti léčby ulcerózní kolitidy, a to pomocí prostaglandinů D2.

Ulcerózní kolitida probíhá v několika fázích, které mohou být ovlivněny mnoha faktory. Projevy onemocnění závisí na rozsahu postižení v počátku onemocnění, na věku, na délce trvání a na tíži příznaků. Obtíže pacienta souvisí s rozsahem a aktivitou zánětu.
U některých nemocných se může ataka vyskytnout pouze jednou, izolovaně. U menší části nemocných je onemocnění vleklé, s těžkými příznaky a s potížemi i v klidové fázi. U většiny pacientů je průběh onemocnění přerušovaný – chronicky intermitentní.

Léčba se mění v závislosti na fázi onemocnění. Obvykle se během života kombinují jednotlivé léčebné přístupy. V léčbě se uplatňují protizánětlivé léky, imunomodulační léky, biologická léčba, chirurgické řešení a vhodná dieta.

Autoři referované práce z Calgarské univerzity nyní identifikovali konkrétní chemickou látku, která může vyvolat remisi u pacientů s ulcerózní kolitidou. Odborný tým zjistil, že lidé v dlouhodobé remisi ulcerózní kolitidy mají zvýšené hladiny prostaglandinu D2. Prostaglandin D2 byl již dříve identifikován jako důležitá součást podpory hojení zánětů u laboratorních potkanů.

Podle závěrů této studie byly hladiny prostaglandinu D2 zvýšené jen u pacientů v dlouhodobé remisi, což naznačuje, že tato látka může být klíčovým faktorem v prevenci nových epizod ulcerózní kolitidy. Popisovaný objev by tak mohl vést k nové léčbě zánětlivých onemocnění střev – léčba by podporovala produkci prostaglandinu D2. Navíc je možné, že by léčba mohla být účinná i u Crohnovy choroby.

(syna)

Zdroj:

  1. PNAS, June 29, 2010; vol. 107, no. 26: pp. 12023–12027; doi: 10.1073/pnas.1004982107

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Frekvence dávkování mesalazinu u pacientů s ulcerózní kolitidou v klidovém stadiu

Perorální podávání mesalazinu v případě ulcerózní kolitidy s mírnou až středně těžkou aktivitou nemoci je v současnosti považováno za standardní terapeutický postup. Na účinnost a bezpečnost podávání perorálního mesalazinu (Pentasa) v jedné denní dávce ve srovnání s dobře zavedeným podáváním ve dvou denních dávkách se zaměřili autoři studie PODIUM.

Mladí lidé se zánětlivým onemocněním střeva mají vyšší riziko fraktury

Tým vědců z univerzitních nemocnic v Ženevě a Lausanne prokázal, že mladí lidé, kteří trpí idiopatickými střevními záněty (IBD – inflammatory bowel disease) mají nižší kostní denzitu a chabou kostní architekturu ve srovnání se zdravými jedinci stejného věku. Z hlediska rizika fraktury je vhodné tyto nemocné řadit do ohrožené skupiny.

Infliximab, nová naděje pro nemocné s ulcerózní kolitidou

Monoklonální protilátka infliximab se velmi dobře osvědčila v léčbě mnoha nemocí. Jednou indikační skupinou jsou i nespecifické střevní záněty. Účinnost infliximabu v léčbě Crohnovy choroby už byla prokázána, účinnost u ulcerózní kolitidy prokázali mj. brazilští lékaři, kteří svou studii publikovali v odborném medicínském periodiku World journal of gastroenterology.Všechny novinky