Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nová definice remise Crohnovy nemoci

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 20.7.2013

Nová definice remise Crohnovy nemoci

Hodnocení aktivity Crohnovy nemoci (CD) pouze na základě klinických příznaků může vést při rozhodování o další léčbě ke vzniku komplikací či chyb. Terapeutické rozhodnutí, které zohledňuje i další prognostické faktory (a ne pouze symptomy nemoci), by tak mohlo být pro pacienty v konečném výsledku přínosnější.

Odborníci na danou problematiku se proto pokusili najít novou, alternativní definici remise, která by na rozdíl od stávající klinické remise zohledňovala více objektivních parametrů kontroly zánětu. Toho by se dalo s výhodou využít v prevenci či oddálení progrese CD. Tyto návrhy by pak mohly posloužit jako základ pro další klinický výzkum v této oblasti, který by zároveň objasnil, zda může léčba s ohledem na komplexní stav pacienta měnit přirozený průběh CD.

Navrhovaná definice by zahrnovala kromě klinické remise (hodnotící pouze symptomy nemoci) také remisi endoskopickou (slizniční hojení), dále pak normalizaci sérologických nebo fekálních markerů zánětu a stejně tak i rtg. remisi. Vzhledem k tomu, že v současné době se nejvíce dostupných informací týká benefitů dosažení endoskopické remise, je tato zvažována jako jedna z hlavních součástí nové definice. Zohledněna by měla být i doba trvání nemoci, kdy dlouhotrvající onemocnění může být spojeno s již nevratným poškozením střeva, které znemožňuje dosažení úplné symptomatické remise. K očekávaným nálezům v časných fázích onemocnění patří úplná absence symptomů, chybějící progrese onemocnění, žádné komplikace nebo zdravotní postižení a normální kvalita života. U dlouhotrvající CD by se pak jednalo o stabilizaci nezánětlivých příznaků, chybění progrese poškození střeva nebo zdravotního postižení a opět zlepšení kvality života.

Autoři očekávají, že v průběhu času se pracovní definice remise, která by zahrnovala jak biologickou, tak i klinickou remisi, bude dále vyvíjet a bude ověřená klinickými studiemi. Tato navrhovaná definice by mohla nepochybně posloužit jako vhodný výchozí bod. Cílem přesnějšího stanovení této definice je totiž koneckonců zlepšení vyhlídek pacientů s CD.

(mik)

Zdroj: Panaccione R., Colombel J. F., Louis E., et al. Evolving Definitions of Remission in Crohn's Disease. Inflamm Bowel Dis. Publikováno on-line 17. dubna 2013.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Atypický fenotyp u dětských pacientů s UC – výsledky analýzy registru EUROKIDS

Stanovení definitivní diagnózy ulcerózní kolitidy (UC) může být někdy u pediatrických pacientů velmi náročné. Nález izolované kolitidy s určitými překryvnými znaky bývá totiž běžný i u dětí s Crohnovou nemocí (CD) a stejně tak nejsou neobvyklé ani atypické fenotypy UC.

Adenomy u nespecifických střevních zánětů zvyšují riziko pokročilé neoplazie

Není stále jasné, zdali pacienti s nespecifickými střevními záněty (NSZ), u kterých se objeví adenomy, mají vyšší riziko rozvoje high-grade dysplazie (HGD) či kolorektálního karcinomu (CRC) než pacienti bez NSZ se sporadickými adenomy.

Využití PET/CT v diagnostice nespecifických střevních zánětů

Podle studie publikované v březnu letošního roku v časopise The Journal of Nuclear Medicine je využití pozitronové emisní tomografie (PET/CT) se značenou fluordeoxyglukózou (18F-FDG) vysoce efektivní při diagnostice i sledování vývoje nespecifických střevních zánětlivých onemocnění (IBD), jako jsou Crohnova choroba či ulcerózní kolitida.Všechny novinky