Přihlášení

Přihlášený uživatel: . Nejste to Vy? Přihlašte se pod svým e-mailem.

Zadejte prosím své heslo do proLékaře.cz, abychom ověřili, že jste to opravdu Vy.

 
Střevní záněty: Novinky
Odborné společnosti
Videorozhovor
Kongresy
Časopisy
Zajímavé odkazy
Další...
 

Nespokojenost s obrazem vlastního těla u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Specializace: dětská gastroenterologie gastroenterologie a hepatologie
Téma: Střevní záněty

Vydáno: 15.3.2015

Nespokojenost s obrazem vlastního těla u pacientů s nespecifickými střevními záněty

Obraz vlastního těla je představa člověka o jeho fyzickém vzhledu a funkci jeho těla. Negativní vnímání vlastního těla přitom může vést k psychosociálním abnormitám. Nespecifické střevní záněty (inflammatory bowel diseases – IBD) provází řada příznaků, které u pacientů vedou ke zhoršení vnímání vlastního těla. Tomuto problému se ale zatím žádná studie podrobněji nevěnovala.

Do předkládané irské studie bylo zahrnuto 330 pacientů s IBD (medián věku 36 let, rozmezí 18–83), z toho bylo 169 mužů. V rámci studie byly sledovány klinické údaje a aktivita choroby, navíc pacienti vyplňovali dotazníky Hopwood Body Image Scale, Cash Body Image Disturbance Questionnaire a další validované nástroje.

Nespokojenost s obrazem vlastního těla byla signifikantně asociována s aktivitou choroby (p < 0,001) a léčbou steroidy (p = 0,03), neovlivňovala ji ale imunomodulační terapie (p = 0,57) ani léčba biologickými preparáty (p = 0,55). Nespokojenost s obrazem vlastního těla byla rovněž spojena s nízkou úrovní celkové (p < 0,001) i IBD-specifické (p < 0,001) kvality života, zhoršeným sebehodnocením (p < 0,001), sexuálním uspokojením (p < 0,001) a s vysokou mírou úzkosti (p < 0,001) a deprese (p < 0,001). Pacienti s IBD jsou velmi často znepokojeni fyzickými i psychosociálními následky špatného stavu svého těla, hlavně co se týče vedlejších účinků steroidů, neschopnosti pracovat a sociálních aktivit.

Nespokojenost s vlastním tělem je u pacientů s IBD běžná a významně souvisí s aktivitou choroby a užívanou medikací. Pokud není léčena, může vést k vážným psychickým problémům, a je proto nutné tento aspekt IBD u pacientů cíleně sledovat.

(epa)

Zdroj: McDermott E., Mullen G., Moloney J., et al. Body image dissatisfaction: clinical features, and psychosocial disability in inflammatory bowel disease. Inflamm Bowel Dis. 2015 Feb; 21 (2): 353–60; doi: 10.1097/MIB.0000000000000287.

 

Hodnocení článku

Ohodnoťte článek:     5/5, hodnoceno 1x
 
 

Sdílení a tisk

Doporučit článek e-mailem

Vytisknout
 
 

Čtěte dále

Ztráta vlasů u pacientů s IBD

Ztráta a vypadávání vlasů bývá v současnosti stále častěji diskutovaným a relativně obtížně ovlivnitelným problémem. Lékaři z texaského Baylor College of Medicine se pokusili zjistit, jak častý je tento jev u pacientů s nespecifickými střevními záněty (IBD), a popsat faktory s ním spojené.

Histologická remise jako nový terapeutický cíl?

Pokroky v managementu nespecifických střevních onemocnění (IBD) vedly nepochybně také ke změně dosavadních terapeutických cílů. Je již dobře známo, že endoskopicky prokazatelné slizniční hojení je u pacientů s IBD spojeno s lepšími výsledky léčby, nicméně o významu dosažení histologické remise je zatím údajů málo.

Užívání kortikosteroidů během těhotenství zvyšuje u pacientek s IBD riziko rozvoje gestačního diabetu

Je obecně známo, že u těhotných pacientek s nespecifickými střevními záněty (IBD) se v průběhu gravidity můžeme setkat s vyšším rizikem komplikací. Nedávno publikovaná kanadská studie proto porovnávala výskyt perinatálních komplikací u žen s IBD a žen bez tohoto onemocnění.Všechny novinky